Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını göğüslememiz artık mümkün değildir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erdoğan yaptığı konuşmada önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklarından satırbaşları şöyle;

ERDOĞAN, ABD- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNE DEĞİNDİ

"ABD ile ticari, askeri ve ekonomik alanda güçlü ilişkiler içindeyiz. Aramızdaki yakın diyaloğu sayın Trump'ın ülkemize yapacağı ziyaretle taçlandıracağımıza inanıyorum."

"Türkiye ile ABD arasında 20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmi gerçek potansiyelimizin oldukça altındadır. Bunu 100 milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Trump ile son görüşmelerimizde ticaret hacmini 75 milyar dolar olarak konuşmuştuk fakat daha sonra bunun 100 milyar dolara çıkartılması konusunda kendileriyle mutabakata vardık."

"Dostum Trump ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu da gündeme aldık. Bu konuda ilgili bakanlarımız en yakın zamanda çalışmalara başlayacaklardır."

"Ülkemizde yatırım yapılması için çağrımız sadece retorikten ibaret değildir. Bunun için güçlü gerekçelerimiz ve avantajlarımız var. İstanbul'dan sadece 4 saatlik uçuşla 60'tan fazla ülkeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Üretim ve lojistik üssü olarak Türkiye’nin değerlendirilmesi her iki ülkeye de imkanlar kazandıracaktır. Daha fazla ABD firmasının ülkemizde yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Ülkemize gelen her ABD'li yatırımcıya gereken desteği vermeye hazırız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SURİYE AÇIKLAMASI

"Son 17 yılda Türkiye'nin stratejik konumunu daha da güçlendirecek birçok yatırım projesini hayata geçirdik. Türkiye sadece ekonomisini geliştirmekle kalmıyor, küresel sorunların ülkelere etkilerini de önlüyor. Ülkemizin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını göğüslemesi artık mümkün değildir. İdlib'e saldırılar bizi böyle bir riskle karşı karşıya bıraktı."

"ABD ile Suriye'deki işbirliğimize büyük önem veriyoruz. Fırat'ın doğusundaki Suriye topraklarını güvenli hale getirecek adımlar atmaya çalışıyoruz. ABD'den beklentimiz müttefikliğimize yakışır şekilde, Suriyeli sığınmacıların evlerine dönecekleri güvenli bölgeyi oluşturma çabasında yanımızda olmalarıdır."

10 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?