12 Eylül tanıkları yaşananları anlatıyor "Çilesini biz çektik, edebiyatını başkası yaptı"

Türkiyem Tv ekranlarında 12 Eylül'ün sırlarını aralayan Lütfü Şehsuvaroğlu ve konukları araştırmacı yazar Metin Turhan ile araştırmacı yazar Hakkı Öznur çarpıcı açıklamalarda bulundu

Büyütmek için resme tıklayın

Lütfü Şehsuvaroğlu'nun hazırlayıp sunduğu Mahir Damatlar'ın 12 Eylül Darbe girişimi sırasında yaşananları anlattığı "12 Eylül Gündem Özel" programında, üzerinden 39 yıl geçen ihtilalin bilinmeyenleri ekrana geldi.

Lütfü Şehsuvaroğlu'nun hazırlayıp sunduğu araştırmacı yazar Metin Turhan ve araştırmacı yazar Hakkı Öznur 'ın 12 Eylül Darbe girişimi sırasında yaşananları anlattığı "12 Eylül Gündem Özel" programında, üzerinden 39 yıl geçen ihtilalin bilinmeyenleri ekrana geldi.

Ülkücü Hareket, Derin Sol gibi bir çok esere imza atan Hakkı Öznur, Uluslararası İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği ile Eksen sendikasının ortaklaşa düzenleyeceği 3. Geleneksel Türk Milliyetçileri 12 Eylül Buluşmaları Programının 14 Eylül tarihinde  Ulucanlar Cezaevinde" gerçekleştirileceğini belirterek izleyenleri davet etti.

12 Eylül'de zulm gören ülkücülerin bir Enstütü kuramadığını belirten Öznur, " Entellektüel boyutta kazanım sağlayamadık, arşivimiz bile yok " ifadelerini kullandı.

Ülkücü hareketin kaynağı olarak bilinen araştırmacı yazar Metin Turhan, " Ülkücü hareketin zengin bir hareket olmaması dolayısıyle baskılı nüshalar az ve kısıtlı çıkıyor devamı gelmiyordu. hepsine hemen ulaşmak mümkün olmuyordu ama 1200 Ülkücü şehidimizin fotoğrafı ve bilgilerini topladım" dediği konuşmasında, " doktrine bağlı ülkücü hareketin öğretilerini basan ve yayayn dergilerimiz özellikle Anadolu'da harika işler yaptı, Anadolu'da genel isim olarak "Milliyetçi Hareket" olarak karşımıza çıkan dergilerden "Hasret", "Nizam-ı alem", " Ülkü Ocakları", "Türk Sesi", ve "Bozkurt", "Ergenekon" , "Ufuk" gibi bir tek sayılık onlarca derginin arşivlemesini yaptım" dedi.

12 Eylül darbesinin Ülkücü harekete karşı yapıldığını belirten hakkı Öznur, " Bir tarafı yok saymıyoruz, solcularda eziyet gördü, idam edildi ama darbe ülkücü harekete karşı yapıldı" ifadelerini kullandı.

1979 yılında Apo'nun yurt dışına kaçırıldığını belirten Öznur, terör örgütü PKK'nın önü bu darbeyle açılmıştır dedi.

"Çilesini biz çektik, edebiyatını başkası yaptı diyen Rahmetli milli liderler Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazeleri ile darbecilerin cenazelerine bakarsanız" darbeye karşı milliyetçilerin tavrını daha iyi anlarz dedi.

  

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?