Devlet tiyatroları perdelerini açıyor

Sezonun ilk bileti genel müdür Mustafa Kurt'tan

Video için play'e tıklayın

Yeni tiyatro sezonunun ilk turunda 36 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları 1 Ekim Salı gününden itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak. Biletler bugün satışa sunulurken gişeye gelen sanatseverler ilk biletlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurtun elinden aldı.

Türk Edebiyatının usta kalemi Hüseyin Rahmi Gürpınarın GULYABANIsinden tüm zamanların yazarı William Shakespearein YANLIŞLIKLAR KOMEDYASIna İskender Palanın LEYLA ILE MECNUNundan Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Tanerin KEŞANLI ALI DESTANIna Türk oyun yazarı Ekrem Reşit Reyin LÜKÜS HAYATından ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brechtin KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜne Adalet Ağaoğlunun KOZALARından Yılmaz Grudanın KASETÇILERine birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan Necip Fazıl Kısakürekin REIS BEYi Orhan Kemalin ÜÇ KÂĞITÇIsı Dostoyevskinin ölümsüz eseri SUÇ VE CEZA oyunu ve Molierein CIMRIsi de bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edilecek.

Devlet Tiyatroları yeni oyunların yanında sezon içerisinde gerçekleştireceği projelerle de sezona damga vurmayı hedefliyor. Geçtiğimiz sezonlarda gerçekleştirilen ve tiyatroseverler tarafından ilgiyle takip edilen Nöbetçi Tiyatro uygulamasının kapsamı genişletilecek. Bu sezon ilk kez İstanbul DT de perdelerini 1 Temmuza kadar açık tutarak sanatseverlerle buluşacak. DTde ilk kez gerçekleştirilen üniversitelerin yazarlık bölümü öğrencileriyle yapılan atölye çalışmaları da devam edecek. DTnin 70inci kuruluş yıl dönümüne özel hazırlıklar yapılarak kurumun tarihini anlatan görsellerin de yer alacağı bir gösteri Ankara İstanbul ve İzmirde sergilenecek.

İLK BILETLER GENEL MÜDÜR KURTTAN

2019-2020 yeni tiyatro sezonunun ilk biletleri internet üzerinden ve Devlet Tiyatroları gişelerinden bugün satışa sunuldu. Gişeye gelerek bilet almak isteyen tiyatroseverler ilk biletlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurtun elinden aldı.

Sanatseverleri tüm oyunları izlemeye davet eden Kurt çalışanlar ve tiyatroseverler adına hayırlı bir sezon olmasını dileyerek seyircilerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ANKARA SAHNELERINDE 8 YENI OYUN

Yeni sezonda yerli ve yabancı yaklaşık 150 farklı oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatrolarının ilk ay repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankarada sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonuna 8 yeni oyun ile başlayacak.

KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI VATAN YAHUT NAMIK KEMAL LÜKÜS HAYAT MASKELILER çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK LEYLA ILE MECNUN ve GULYABANI Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ Şinasi Sahnesinde AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI ve LEYLA ILE MECNUN Küçük Tiyatroda çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK Akün Sahnesinde GULYABANI Altındağ Tiyatro Sahnesinde MASKELILER Stüdyo Sahnede VATAN YAHUT NAMIK KEMAL Oda Tiyatrosunda ve LÜKÜS HAYAT Cüneyt Gökçer Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

LÜKÜS HAYAT İLK KEZ DT SAHNELERINDE

Ekrem Reşit Reyin yazdığı LÜKÜS HAYAT 1930ların Türkiyesinde Batılılaşma özentisinde olanlarla halk kesiminden insanlar arasında doğan komik durumları anlatacak. Devlet Tiyatroları sahnelerinden ilk kez perde açacak olan Murat Atakın yönettiği oyun 5 Ekim Cumartesi günü Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak.

Yazıldığı dönemin izlerini taşıyan Bertolt Brechtin KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ insan psikolojisine yabancılaşmaya ve çatışmalara dikkati çekerken hem sessiz sinema ögeleri içeriyor hem de dans ve müzikleriyle seyirciyi eğlendirmeyi amaçlıyor. 4 Ekim Cuma günü Şinasi Sahnesinde prömiyer yapacak oyunun rejisörlüğünü Cem Emüler üstleniyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınarın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim Cuma günü yapacak olan GULYABANI oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Oyun dönemin İstanbulunu yalın bir şekilde anlatıyor. Oldukça az dekor kullanılarak orta oyunu tadında sahnelenecek oyunda seyirciler de zaman zaman oyunun içinde yer alacak.

ANKARANIN YENI SEZONDAKI BIR DIĞER OYUNU LEYLA İLE MECNUN

Ankarada bu sezon ilk kez perde açacak oyunlardan İskender Palanın yazdığı LEYLA ILE MECNUN ise Fuzulinin yüzyıllar önce yazdığı aşkı anlatacak. DT Genel Müdürü Mustafa Kurtun yönettiği oyun 22 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

Savaşın ortasındaki Filistinde parçalanmış bir ailenin mücadelesini ve trajedisini gösteren ve 3 Filistinli erkek kardeşin ihanet ve aldatma üzerine ölüm kalım mücadelesini anlatan Ilan Hatsorun yazdığı MASKELILER oyunu Kosovalı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali yönetmenliğinde 15 Ekim Salı günü Stüdyo Sahnede sanatseverlerle buluşacak.

Ergün Savın yazdığı ve Faruk Günuğurun yönettiği VATAN YAHUT NAMIK KEMAL Güngör Dilmenin yazdığı ve Sinan Pekintonun yönettiği AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI ve Haluk Işıkın yazdığı ve Edip Tümerkanın yönettiği çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK ise Ankaranın yeni sezondaki iddialı oyunlarından.

39VATAN YAHUT NAMIK KEMAL 1 Ekim Salı günü AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI 3 Ekim Perşembe günü ve çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK ise 15 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

DIYARBAKIR SAHNELERINDE 6 PRÖMIYER

Yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir. KOZALAR AMAK-I HAYAL ANLAŞILMAZ KONUŞMALAR ÇOCUĞUMBEBEĞIM KARAR ve çocuk oyunu KOSTÜMLÜ RÜZGÂR Diyarbakır seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

BÖLGELERDEKI YENI OYUNLAR

KAÇIŞ 3: KIYAMETE ÇAĞRI MERAKLISI İÇIN ÖYLE BIR HIKÂYE ve İYI ŞANSLAR isimli oyunların İstanbulda prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları İzmirde ARF SABITIni KANLI DÜĞÜNü ve ANNEMIN SON ÇILGINLARInı Bursada KEŞANLI ALI DESTANInı ve ŞAIR-ŞIIR-ŞUURu Adanada RÜSTEMOĞLU CEMAL39IN TUHAF HIKAYESIni ve AYRILIKı Trabzonda KUZGUNCUKLU FAZILETi Antalyada BUZLAR ÇÖZÜLMEDENi Erzurumda KAYIP ELi ve çocuk oyunu ÇIZMELI KEDIyi Konyada KASETÇIyi Sivasta BIR GÜZ ÇIÇEĞI HÜRRIYETi 1919 ŞAFAKı ve çocuk oyunu ALICE HARIKALAR DIYARINDAyı Vanda ise YANLIŞLIKLAR KOMEDYASIsını seyirciyle buluşturacak.

20 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?