Ekonomiyi zayıflatma davası başladı "Sanık: Tweetimle dolar çıktıysa atıp indireyim"

Bloomberg News'da yayınlanan 'ekonomik kriz ve döviz' haberini yapan iki muhabir ile habere sosyal medyada yorum yapan 36 kişi hakkında, "devletinin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatma" suçlamasıyla açılan davanın görülmesine başlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Duruşmaya "Ben ve diğer sanıklar attıkları tweetlerle ekonomiyi etkiliyebiliyorlarsa o zaman iyi tweetler atsaydık ekonomi düzelir miydi? Neden yargılandığımı anlayamıyorum" diyen Halit Tokkuş isimli vatandaşın savunması damga vurdu.

stanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “devletinin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatma” iddiasıyla, “Piyasa dolandırıcılığı” suçundan 2’şer yıldan 5’şer yıla kadar hapsi istenen 18 sanık ve avukatları ile şikayetçi BDDK ve SPK avukatları katıldı.

Haberi yapan muhabirlerden Kerim Karakaya, haberin 10 Ağustos gece 23.00’da piyasa kapandıktan sonra yayınlandığını belirterek, “Biz BDDK’nın haftasonu toplanacağını belirlemiştik. Ancak Cumartesi günü BDDK bir açıklama yayınlayarak haberimizden rahatsız olduğunu belli etti. Bunun üzerine açıklama doğrultusunda haberimizi güncelledik. Ben SPK’da belirtilen bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçunun unsurlarının oluşmadığını düşünüyorum. Kanun hazırlanırken görüşüne başvurulan kişilerdenim. Görüşümüz doğrultusunda kanuna menfaat etme koşulu getirilmiştir. Olayda menfaat temin etme olmadığı gibi sermaya aracı ile ilgili bir husus da söz konusu değil” dedi.

Muhabir Fercan Yalınkılıç da 7 yıldır Bloomberg’te muhabir olarak çalıştığını belirterek, “Sadece Türkiye hakkında değil, Avrupa piyasası hakkında da haberler yapıyorum. Tamamen gazetecilik etiğine uygun şekilde faaliyette bulunmaktayım. Biz söz konusu haberi kendi gözlemlerimize dayanarak ve gün içerisinde gittiğimiz banka şubeleri yetkilileriyle gerçekleştirdik. Gerçekten gittiğimizde banka yetkilileri bize, döviz veremediklerini, bir sonraki işgününe müşterilerini çağırdıklarını beyan etmişlerdi. Zaten sonrasında BDDK da bu konuda herhangi bir yalanlamada bulunmamıştır” diye konuştu.