Bakan Varank'tan Fuar Uğur'a sert tepki

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur Bakan Varank'ı 2 yazı yazarak hedef almıştı. Uğur, bakanlık avukatlarının gönderdiği ve içerisinde "Amacı açık bir tetikçilik" ifadeleri geçen tekzibi yasal süre içinde yayımlamadı.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur, 10 Eylül ve 12 Eylül 2019 tarihlerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank aleyhinde iki yazı yazmıştı. 

Bakanlık avukatları, Uğur’un “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Musafa Varank ne yapmak istiyor?” ve “Bakan Varank cevaplamadı ama bu toplantının sebebi belli” başlıklı yazılar için noter kanalıyla tekzip metni gönderdi.

17 Eylül’de gönderilen tekzip geçen beş güne rağmen gazetede yayımlanmayınca Bakanlık, kendi internet sitesinde yayımlandı.

Bakanlık, Uğur için "Kamuoyunu kışkırtmak amacı taşıyor" dedi

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tekzip metninde “En temel gazetecilik ilkesi gereği basın meslek ahlakına sahip her gazeteci, iddialarını kaleme almadan önce muhataplarına sormakla mükelleftir. Buna rağmen eser sahibi Bakanlığın yetkili birimine ulaşarak doğru bilgiyi almak yerine, kamuoyunu müvekkilim aleyhine yönlendirmek ve kışkırtmak amacıyla, bilinçli, planlı ve taammüden yanlış ve iftira niteliğinde bilgiler ile yazısını hazırlamıştır” dedi.

BAKANLIK: YAZARIN AMACI AÇIK BİR TETİKÇİLİK

Gazetenin yayımlamadığı tekzipte şunlar söylendi:

"Eser sahibinin bu kasıtlı eylemi Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yürüyen Milli Teknoloji Hamlesine katkı sunan Sayın Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve sanayicilerimize yönelttiği ithamlarla, kamuoyunda güvensizlik yaratılmasına sebep olmaktadır. Tekzibe konu yazı içeriklerinde yer verilen uydurulmuş rakam ve beyanlar eser sahibinin sektörle, yerel üretimle ilgili en ufak bir bilgisi olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

Müfteri olarak tekzibimize özne olan kişinin bilgisizliği maalesef tekzibimizle giderilebilecek durumda da değildir. İzansız ve kesin bir dille kaleme aldığı konu hakkında, ne bakanlıktan bilgi edinme ne de sektör hakkında araştırma yapma zahmetinde bulunmayan yazarın amacının açık bir tetikçilik faaliyeti olduğu aşikârdır. Bunun nedenlerinin kamuoyunun takdirinde olduğunu belirtiriz."

22 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?