İstanbul’da 500 mülkü olan Kızılay MÜSİAD’ın hasarlı binasını 110 bin liraya kiraladı

Kızılay, MÜSİAD’ın AKP İstanbul İl Başkanlığı yanındaki binasına 110 bin lira bedelle kiraladı. Hazırlanan raporda kira bedeli için farklı rakamlar verilirken, binanın hasarlı olduğu ortaya çıktı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kızılay yönetiminin 12 bin dolar kira bedeliyle boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşk kiralamasının ardından yeni skandalı ortaya çıktı. Kızılay’ın sadece İstanbul’da 500’e yakın mülkü bulunmasına karşın Başkanlık Ofisi olarak kiraladığı köşkü boşaltarak Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki binasını kiraladığı bildirildi.

Kızılay’ın hazırladığı raporlarda AKP İstanbul İl Başkanlığı yanındaki Müsiad’a ait binaya ilişkin kira değeri önce 67 bin 500 TL olarak belirtildi sonra yeni rapor hazırlanarak kira değerinin 115 bin TL olduğu vurgulandı. İkinci raporun ardından bina 110 bin TL’ ye kiralanarak sözleşme imzalandı. Kızılay yönetimi ilk raporda yer alan rakama göre değil de düzenlediği ikinci rapora göre kira sözleşmesi imzaladığı için MÜSİAD’a aylık 42 bin 500 TL fazla kira ödedi.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, İstanbul Beyoğlu'nda bulunan ve brüt alanı 2 bin 458 metrekare olan binanın ilk “Değerleme Raporu’nda” dört farklı bölge emlakçısından tahmini kira bedeli için görüş alındı. Görüşlerde, bölgede emsal teşkil edecek kiralık bina bulunmamasına karşın tahmini kira bedelinin 50 bin TL ile 70 bin TL arasında olabileceği yer aldı. İki gün sonra hazırlanan yeni değerleme raporunda ise dört farklı emlakçıdan görüş alınarak binanın aylık kira değerinin 140 bin TL ile 160 bin TL arasında olabileceğinin belirtilmesi dikkat çekti.

Emlakçılar, “Kızılay’la bugüne kadar hiçbir şekilde iletişimleri olmadığını, bölge hakkında bilgi sahibi olmadıkları için tahmini fiyat dahi veremeyeceklerini” belirterek emlak ofislerinin ve şahsi cep telefon numaralarının nasıl rapor içerisine konulabildiğine anlam veremediklerini söylediler. Değerleme raporunda yer alan bir başka emlakçının ise cep telefonu numarasının kullanılmadığı ortaya çıktı.

Kızılay ile MÜSİAD arasında yapılan ilk sözleşmeye ilişkin 10 Ekim 2018 tarihli yönetim kurulu kararında MÜSİAD’ın mobilyaları bağışladığı vurgulanarak, “Bina içerisinde bulunan mobilya ve diğer malzemeler ayni bağış makbuzu ile ‘bedelsiz olarak’ kurumumuza bağışlanması...” ifadelerini yer verildi. İlk sözleşmenin ardından yapılan yeni kira sözleşmesinde de binanın eşyalı kiralandığı belirtildi. Eşyaların “demirbaş niteliğinde” olduğu ve Kızılay’ın binayı boşalttığı takdirde eşyaları yeni kiracıya teslim edileceği yer aldı. Yapılan ikinci kira sözleşmesinde ise kiranın 1 Ocak’tan itibaren ödenmeye başlanacağı, aylık kirasının 110 bin TL olduğu ve yıllık kiranın ise 1 milyon 320 bin TL olduğu öne sürüldü.

KİRALANAN BİNA HASARLI

Kiralanan binanın dere yatağına yakın olması nedeniyle kayma riski olduğu da ifade edildi. Kızılay’ın hazırladığı değerleme raporunda da bina içerisinde çatlakların fotoğrafları dosya içerisine konuldu. Dosya içerisindeki fotoğraflarda binanın bazı yerlerinde tavanın su aldığı da görülüyor.

23 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ali Ihsan Calip - vay anasına i,nsanın inanası gelmiyor amaaaa zihniyeti bildiğim için inanıyorum...yazıklar olsun bundan sonra bir metelik bile bağışlamayacağım...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 12:09

Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?