Mansur Yavaş “Sosyal yardımların kesileceği doğru değil marketlerle görüşüyoruz kart sistemine geçeceğiz”

Kırsal kalkınma ile Başkent ekonomisini ayağa kaldırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Yavaş, Halk Ekmek büfelerini bu nedenle bakkallara taşımak istediklerini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

  Büfeleri kaldırıp 4 bin 600 kadar bakkalı istemesi halinde Halk Ekmek Bayisi yapmak istediklerini anlatan Başkan Yavaş, “Etimizi, sütümüzü, Ankara'nın civarlarından temin ettiğimiz her şeyi oralardan pazarlamaya çalışacağız. Ticaret yapmıyoruz. Hem üreticiyi hem tüketiciyi kolluyoruz. Büyük bir proje. Esnafı da marketlere karşı koruyoruz. Zincir marketler çıktı bakkalları öldürmeye başladı. Biz ucuza alacağız ama insanlara da ucuza vereceğiz. Ankara'nın ekonomisini ayağa kaldıracak bir proje” dedi.

          Gerede suyunun gelmesiyle Kızılırmak suyunun boşa çıktığını da belirten Başkan Yavaş, kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak projeyi de açıkladı:

“Bu suyun haftada 2 gün akıtılması lazım akıtmazsanız 1 milyar dolarlık proje boşa gidiyor. Oradan gelen suyu Gölbaşı-Bala arasındaki bin kilometrekarelik alanda sulu tarım yapılması için hazırlıklarımız belli bir aşamaya geldi. Fizibilite raporu da geldi bununla ilgili. Gölbaşı ve Bala Belediye Başkanlarına ihtiyacımız var burada. Sulu tarıma girecekleri tespit edeceğiz. Hatta biz onlara bir takım teşvikler vereceğiz. Sözleşmeli üretim yaptıracağız. Hem hayvancılıkta hem tarımda sözleşmeli üreticilik yaptıracağız. Ankara'da özellikle köylerde hayvancılık yapanları teşvik ediyoruz. Köylerdeki su parasını indirdik. Yakında inşallah güneş enerjisine de geçeceğiz. Köylerde yaşayan insanların para vermeden köyde yaşamasını ama Ankaralılar için üretmesini istiyoruz.”

 

SU İNDİRİMİ VE KADEMELİ TARİFE

        “Suyu aslında daha da ucuz vermemiz lazım” diyen Başkan Yavaş, öğrencilere yüzde 50 su indirimi uygulamasına geçilmesiyle geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu ifade etti.

          Başkan Yavaş, Meclise sundukları ancak kabul edilmeyen su faturalarında kademeli tarife uygulamasını ise detaylı olarak anlattı:

“Daha önceki yıllarda ASKİ'nin görevi dışındaki birçok harcamayı ASKİ üzerinden yapmışlar. Yani siz hükümetin sağlığa, milli eğitime ayırdığı parayı gidip asfalta kullanamazsınız. Aynı şekilde su insan hakkıdır. Şu anda bizim acil yapmamız gereken 1,5 milyon liralık yatırım var. Ankara'nın 50 yıllık su boruları çürüdü, çok uzun süre susuz kalabiliriz diye muhalefete biz bunu anlattık, kabul etmediler. Teklifimiz şuydu; Başkentlilerin yüzde 70'i 10 ton ve altında su kullanıyor. Geri kalanı 10 tondan fazla kullanıyor. Su tüketiminin azaltılması adına 10 ton kullananlara hiç zam yapmayalım. Aslında su fiyatı tespit edilirken maliyet ve yüzde 10 olması gerekirken yıllarca Ankaralıların cebinden para çıktı.”

    

Başkent’te teknolojik yenilikleri takip ederek yeni mobil uygulamaları hayata geçireceklerini belirten Başkan Yavaş, vatandaşların mobil uygulama ile şikayetlerini görüntülü olarak belediyeye iletebileceklerini açıkladı.

        En çok şikayetin EGO ve Özel Halk Otobüsleri ile ilgili olarak yapıldığına dikkat çeken Başkan Yavaş ayrıca Mavi Masa'ya gelen şikayetleri de yayınlayacaklarını vurguladı.

          

 

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİ

        Canlı yayında ihaleyle kiraya verilen ve Büyükşehir Belediyesi’nin kazandığı Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile sorulara da açıklık getiren Başkan Yavaş, şu bilgileri verdi:

“Biz önce bize direkt verin, ihaleye çıkartmayın dedik. Verebilirlerdi ama ihaleye çıktılar. Burada söz konusu olan insanların daha çok tepki gösterdiği AOÇ'nin Çukurambar'da bir arazisi daha var. Sağlı sollu müthiş bir şekilde yapılaşmaya yol açacak çok kötü bir yer. Bununla ilgili de yazı yazdım. 400 milyon lirayla takas yapalım dedim ama henüz cevap gelmedi. Oraya yeşil bir park yapmak istiyoruz. Hatta bu konuyu Cumhurbaşkanımız bizi topladığında ilettim. Bir komisyon kurulacak denildi. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a hazırladığımız dosyaları Çarşamba günü ileteceğiz. Ankara betondan bıktı. İmar rantı ile ilgili belediyeye dosya gelmiyor artık. Bundan sonra da gelmeyecek. Bunun için meclis üyelerine de teşekkür ediyorum.”

         Başkan Yavaş, 150 bin kişiye sosyal yardım yaptıklarını bunun 30 bininin Suriyeli olduğunu belirterek, “Yardımlar kesildi iddiası doğru değil. İhalesi yapıldığı için dağıtmaya devam ediyoruz. Ancak kart sistemine geçiyoruz. Marketlerle görüşüyoruz. Bir elin verdiğini diğeri görmeyecek. Kişi bu kartla kendisi alışverişini yapacak. Ayrıca o karta su parasını ekleyeceğiz, toplu taşıma biniş kısmını da ekleyeceğiz Ankara’da çılgın projeye ihtiyaç yok” diye konuştu.

23 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?