Sapanca’da teleferik için 3 bin ağaç kesilecek

Doğası ve eşsiz güzellikleriyle turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden olan Sapanca'da hayata geçirilecek Teleferik Projesi vatandaşların tepkisine neden oldu. 3 bin ağacın kesileceği proje park ve deprem toplanma alanına yapılacak

Haber albümü için resme tıklayın

Sapanca Belediyesi tarafından turizme katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıl ihale edilen “Teleferik Projesi” Kırkpınar Mahallesi’nden başlayacak proje, bin 500 metrelik mesafenin ardından Mahmudiye İncebel mevkisinde sona erecek.

25 yıl geçerli yap-işlet-devret modeliyle Bursa Teleferik A.Ş tarafından inşa edilecek proje yaklaşık 80 milyon liraya mal olacak.

VATANDAŞLAR PARK İÇİN ARAZİYİ HİBE ETMİŞTİ

Sapanca Kırkpınar Mevkiinde yaşayan vatandaşlar ise yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurduklarını belirterek “Henüz mahkeme yürütmeyi durdurma yönünde bir karar vermedi. Açılan ve süren davalar varken çalışmalara başlanmamalı” dedi.

TMMOB bileşenleri adına açıklama yapan MMO Sakarya İl Temsici Salim Aydın,  “Kırkpınar'da seçilen alanAcil Afet Toplanma alanı olmakla birlikte bölge halkının kullandığı çocuk parkı ve dinlence yeri. Ayrıca, geçmişte bölge halkı tarafından başka amaçla kullanılmamak kaydıyla devlete hibe edilmiş bir arazi” dedi.

3 BİN AĞAÇ KESİLECEK


Teleferik hattının 17 bin  metrekarelik bölümünde yaşları 5 – 80 aralığında yaklaşık 3 bin adet ağacın kesileceğine dikkat çeken Salim Aydın, “Teleferik projesi burada yapılırsa hem yeşil alan azalacak hem de erozyon, sel ve su baskınları riskin artacak” diye konuştu.