Hacıbektaş Veli Anma Törenleri'ne 55 yıl sonra ödenek çıkmaması Meclise taşındı

Bu yıl Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yardım yapılmadığı ortaya çıktı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 55 yıldır düzenli olarak desteklenen Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne bu yıl bakanlık tarafından yardım yapılmadığı ortaya çıktı.

Bu yıl 16-18 Ağustos tarihleri arasında Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde gerçekleştirilen Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri'ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılmıştı.

BAKANLIK: YARDIM UYGUN GÖRÜLMEDİ
Kültür ve Turizim Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yardım talebine ilişkin gönderilen yazıda "Yerel Yönetimlerin, Derneklerin ve Vakıfların Projelerine Yapılacak Yardımlara ilişkin Yönetmelik çerçevisinde değerlendirilmiş olup, 04.09.2019 tarihli ve 5 sayılı Komisyon Kararı ve 17.09.2019 tarihli ve 759451 sayılı Bakan Onayı ile söz konusu etkinliğin desteklenmesi uygun görülmemiştir" denildi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı CHP'li Yoldaş Altıok, Kültür ve Turizim Bakanlığı'nın 55 yıl sonra bir ilki gerçekleştirerek  Hacıbektaş Veli Anma Törenleri'ne desteklenmemesine eleştirerek şu açıklamayı yaptı:

"Bu yıl 56. Ulusal 30. Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri 16 -18 Ağustos tarihleri arasında ilçemizde yapıldı.

Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru sonucunda etkinliğimize düzenli olarak Etkinlik organizasyonunda kullanılmak üzere belli bir oranda maddi yardım yapılmaktaydı.

Bu sene Kültür ve Turizm Bakanımızla 2 defa Bakanlıkta görüşmemiz esnasında tarafıma ve Nevşehir Milletvekilimiz Sayın Faruk SARIARSLAN’a 2019 yılında da en üst oranda yardım yapılacağı bakanımız tarafından bizzat söylenmiştir.


Fakat Hacıbektaş Belediyesine gelen 17.09.2019 tarihli Bakanlık yazısında talebin uygun görülmediği bildirilmiştir.

Nevşehir Milletvekilimiz Sayın Faruk SARIARSLAN bu konu ile ilgili 25.09.2019 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY’a yanıtlaması için yazılı soru önergesi vererek bu yardımın 55 yıldır düzenli olarak yapılırken bu yıl neden verilmediğini ve verilmeme sebebinin siyasi, ideolojik ve mezhepsel nedenlerden dolayı mı olduğunu sormuştur.

Bizlerde Hacıbektaş Belediyesi ve Hacıbektaş Halkı olarak Kültür ve Turizm Bakanımızın da katıldığı etkinliğimize bu yardımın yapılmama sebebini merak ediyor kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

CHP'Lİ VEKİL MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI: MEZHEPSEL NEDENLERDEN DOLAYI MI YARDIM YAPILMADI?
CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan da Hacıbektaş Veli Anma Törenleri'nin bakanlık tarafından desteklenmemesini Meclis gündemine taşıyarak. Bakan  Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle şu iki soruyu sordu:

1- Şimdiye kadar her yıl düzenli olarak yapılan bu yardımın, bu yıl yapılmamasının gerekçesi nedir?

2- Bu yardım, siyasi, ideolojik ve mezhepsel nedenlerden dolayı mı yapılmamıştır?

30 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?