Chp genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: "Deprem için ayrılan kaynak nerede?"

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca İstanbulda meydana gelen depremin ardından deprem toplanma alanları kamu binalarının depreme dayanıklılığı ile 17 Ağustos depremi sonrasında ayrılan kaynakların nereye harcandığı ile ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesini TBMM Başkanlığına sundu.

Büyütmek için resme tıklayın

KENTSEL DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜMÜN MERKEZİ TOKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca Deprem gibi hasar bırakan afetlerde risk oluşmadan önce tedbirlerin alınması zorunludur ön tedbirlilik ilkesinin gereğidir. Mevcut iktidar felaket boyutunda yaşanan ve artan afetleri doğal bir afetmiş gibi algı yaratarak kendi sorumluluğunu gizlemek istemektedir. Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm ve tüm Türkiyede TOKİ aracılığıyla inşaat odaklı sürdürülen politikalar savunmasız yaşam alanlarını bilimsel tespitlerle ortaya konan deprem gerçekliğini yok sayan bir hale gelmiştir. TOKİnin yaşam alanları yaşama ve barınma hakkından anladığı ticari alan olarak parsel parsel satmak Kamu otoritelerinin almadığı önlemler sonucunda göz göre göre gelen afet zararlarının cezasını neden halk ödesin diye konuştu.

KAMU OTORİTELERİNİN HESAP VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ TAKİPÇİSİYİZ

Büyüme ve kalkınma adı altında betonlaştırılan kentler ve yaşam alanları insan eliyle tarumar edilmektedir. Alınmayan önlemlerin dikilen gökdelenlerin yok edilen doğanın ertelenen politikaların depreme ayrılması gereken kaynakların deprem tedbirleri için ayrılmamasının hesabını kamu otoriteleri vermek zorundadır. diyen Gülizar Biçer Karaca Yanlış projeler riski artıran girişimler inşaat ve beton odaklı uygulamalar nedeniyle deprem gerçeğinden ders çıkaran ve tedbirleri alan bir ülke olmaktan uzaklaşan Türkiyede yaşam hakkı tehdit altındadır. Bilimsel veriler uyarılar ve tespitlere rağmen kamu kaynaklarının etkin ve doğru kullanılmaması olası depremlerin hasarlarının geri dönülmez boyuta ulaşacağının habercisidir. Zamanında müdahale ve etkin önlemler için denetim ve zamanında tedbir alınması konus unda takipteyiz. dedi.

DEPREM İÇİN AYRILAN 1 MİLYON 628 BİN 337 DOLAR KAYIP

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca araştırma önergesinde Deprem Zararını Giderme ve Yeniden Yapılandırma Projesinde Sayıştay tespitlerine göre kurumlar arasında projenin sürekli el değiştirmesi nedeniyle proje için harcandığı iddia edilen 1 milyon 628 bin 337 doların nereye harcandığıyla ilgili bilgi ve belgelere ulaşılamadığına dikkat çekti. Kayıp paranın 18 yıldır nereye harcandığının bilinmemesinden hareketle acilen bu paranın nereye harcandığının araştırılması ve kamuoyu ile paylaşılması gerekir dedi.

BENZİN İSTASYONUNU DAHİ DEPREM TOPLANMA ALANI GÖSTERİYORLAR

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca büyükşehirler başta olmak üzere kentte tüm küçük boşlukları çocuk parklarını cami avlularını ve hatta benzin istasyonlarını dahil ederek deprem toplanma alanı sayısı açıklamanın bilimle akılla izah edilecek tarafı yok. Deprem toplanma alanının ne olduğunu ya bilmiyorlar ya da halktan gizleme pahasına kamu görevlerini kötüye kullanıyorlar. Benzin istasyonunu dahi deprem toplanma alanı olarak gösterecek kadar bu işten anlamadıkları vatandaşlarımızı kandırdıkları belli. Okullar hastaneler sosyal mekanlar askeriyeler gibi kamusal mekanların dayanıklılığı olası depreme ne kadar hazır oldukları ayrı bir tartışma konusudur. Dere yatağına yapılan okullar deprem gerekçesiyle başka okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler eğitim ve sağlıktaki sorunlar çok boyutlu ele alınmalı ve b ilim insanlarının katkılarıyla TBMMde kurulacak komisyonda çözüm geliştirilmek zorundadır. Devletin kamu kaynaklarının denetimini yapma yükümlülüğünü CHP olarak takip etmek en temel hak olan yaşam hakkının güvence altında olmasını takip etmek sorumluluğumuzdur. Dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karacanın MYKya sunduğu DEPREM VE KAMUSAL YÜKÜMLÜLÜKLER  RAPORUnda ise çözüm önerileri yer alıyor:

Eşgüdümlü olarak AFAD ve E-devlet sistemi üzerinden illerdeki toplanma alanları listelerine erişilebileceğine dair duyurular sıkça yapılmaktadır. Ancak toplanma alanı olarak gösterilen alanların birçoğu çocuk parkı camii avlusu benzin istasyonu gibi alanlardır. Jeoloji Mühendisleri Odasının verilerine göre acil büyük çaplı toplanma alanı olarak tanımlanan 470 ADET DONANIMLI TOPLANMA ALANINDAN BUGÜN SADECE 77SI KALMIŞtır.Yok edilen alanlar yanlış imar uygulamaları nedeniyle inşaatla doldurulmuştur.  AKUT verilerine göre 17 Ağustos depreminden sonra belirlenen 480 ACIL TOPLANMA ALANININ 270I IMARA AÇILMIŞ olup bir kısmında AVMler inşa edilmiştir.

CHPNİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1        Öntedbirlilik ilkesi gereğince Afet Riskini Azaltma politikaları belirlenmeli imar uygulamaları gibi öncelikli uygulamalarda Afet Riskini Azaltma politikalarına göre hareket edilmelidir.

2        Afetlere karşı dayanıksız yapı stokunun iyileştirilmesi ve kentsel dönüşüm uygulamaları yapılırken soylulaştırma zorla tahliye mülkiyet hakkı ihlali borçlandırma gibi davranışlardan kaçınılmalı yurttaşlar sağlık ve konut haklarını tesis edecek adil uygulamalar geliştirilmelidir.

3        Afet riski tespitlerinin bilimsel ve objektif verilere göre hazırlanan raporlarla yapılması bu raporların neticelerine göre iyileştirme ya da kentsel dönüşüm uygulamalarının yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir.

4        Afet riski taşıyan bölgelerde enerji maden vb. faaliyetler ile yapılaşmalara izin verilmemelidir.

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?