Hasret bitiyor perdeler açılıyor

Devlet tıyatroları bugün sanatseverlerle buluşuyor

Yeni tiyatro sezonunun ilk turunda 12 bölgesinde 36 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları 1 Ekim Salı gününden itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Türk Edebiyatının usta kalemi Hüseyin Rahmi Gürpınarın GULYABANIsinden tüm zamanların yazarı William Shakespearein YANLIŞLIKLAR KOMEDYASIna İskender Palanın LEYLA ILE MECNUNundan Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Tanerin KEŞANLI ALI DESTANIna Türk oyun yazarı Ekrem Reşit Reyin LÜKÜS HAYATından ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brechtin KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜne Adalet Ağaoğlunun KOZALARından Yılmaz Grudanın KASETÇILERine birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan Necip Fazıl Kısakürekin REIS BEYi Orhan Kemalin ÜÇ KÂĞITÇIsı Dostoyevskinin SUÇ VE CEZAsı ve Molierein CIMRIsi de bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edilecek.

ANKARA SAHNELERINDE 8 YENI OYUN

Yeni sezonda yerli ve yabancı yaklaşık 150 farklı oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatrolarının ilk ay repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankarada sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonuna 8 yeni oyun ile başlayacak.

KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI VATAN YAHUT NAMIK KEMAL LÜKÜS HAYAT MASKELILER LEYLA ILE MECNUN GULYABANI VE  çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ Şinasi Sahnesinde AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI ve LEYLA ILE MECNUN Küçük Tiyatroda GULYABANI Altındağ Tiyatro Sahnesinde MASKELILER Stüdyo Sahnede VATAN YAHUT NAMIK KEMAL Oda Tiyatrosunda LÜKÜS HAYAT Cüneyt Gökçer Sahnesinde ve çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

LÜKÜS HAYAT İLK KEZ DT SAHNELERINDE

Ekrem Reşit Reyin yazdığı LÜKÜS HAYAT 1930ların Türkiyesinde Batılılaşma özentisinde olanlarla halk kesiminden insanlar arasında doğan komik durumları anlatacak. Devlet Tiyatroları sahnelerinden ilk kez perde açacak olan Murat Atakın yönettiği oyun 5 Ekim Cumartesi günü Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak.

Yazıldığı dönemin izlerini taşıyan Bertolt Brechtin KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ insan psikolojisine yabancılaşmaya ve çatışmalara dikkati çekerken hem sessiz sinema ögeleri içeriyor hem de dans ve müzikleriyle seyirciyi eğlendirmeyi amaçlıyor. 4 Ekim Cuma günü Şinasi Sahnesinde prömiyer yapacak oyunun rejisörlüğünü Cem Emüler üstleniyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınarın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim Cuma günü yapacak olan GULYABANI oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Oyun dönemin İstanbulunu yalın bir şekilde anlatıyor. Oldukça az dekor kullanılarak orta oyunu tadında sahnelenecek oyunda seyirciler de zaman zaman oyunun içinde yer alacak.

Savaşın ortasındaki Filistinde parçalanmış bir ailenin mücadelesini ve trajedisini gösteren ve 3 Filistinli erkek kardeşin ihanet ve aldatma üzerine ölüm kalım mücadelesini anlatan Ilan Hatsorun yazdığı MASKELILER oyunu Kosovalı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali yönetmenliğinde 15 Ekim Salı günü Stüdyo Sahnede sanatseverlerle buluşacak.

Ergün Savın yazdığı ve Faruk Günuğurun yönettiği VATAN YAHUT NAMIK KEMAL Güngör Dilmenin yazdığı ve Sinan Pekintonun yönettiği AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI ve Haluk Işıkın yazdığı ve Edip Tümerkanın yönettiği çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK ise Ankaranın yeni sezondaki iddialı oyunlarından.

VATAN YAHUT NAMIK KEMAL 1 Ekim Salı günü AŞKIMIZ AKSARAYIN EN BÜYÜK YANGINI 3 Ekim Perşembe günü ve çocuk oyunu MAVI PULLU BALIK ise 15 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

NECIP FAZIL VE İSKENDER PALA DEVLET TIYATROLARINDA SAHNELENECEK

Ankarada bu sezon ilk kez perde açacak oyunlardan İskender Palanın yazdığı LEYLA ILE MECNUN ise Fuzulinin yüzyıllar önce yazdığı aşkı anlatacak. DT Genel Müdürü Mustafa Kurtun yönettiği oyun 22 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

Geçtiğimiz sezon Devlet Tiyatroları tarafından ilk kez tiyatro sahnesine taşınan Necip Fazıl Kısakürekin ünlü tiyatro eseri REIS BEY de bu sezon temsillerine devam edecek. Oyun Ankaranın yanı sıra Türkiyenin farklı sahnelerinde de perde açacak. İstanbullu sanatseverlerin yoğun isteği üzerine REIS BEY 18-20 Ekim tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Merkezinde 4 temsil verecek.

DIYARBAKIR SAHNELERINDE 6 PRÖMIYER

Yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yoğun ilgi sonucu açılan 2 yeni sahne ve hazırlanan 20 oyunla yeni sezonda tiyatroseverlerle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor. Komedi drama ve müzikal gibi geniş bir repertuvar hazırlanan tiyatroda bu yıl 300 bin seyirciye ulaşılması hedefleniyor.

Sezona 3 Ekimde Orhan Asena Sahnesinde AMAK-I HAYAL adlı oyunla başlayacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu KOZALAR ANLAŞILMAZ KONUŞMALAR ÇOCUĞUMBEBEĞIM KARAR ve çocuk oyunu KOSTÜMLÜ RÜZGÂRın prömiyerini gerçekleştirecek.

4 SAHNEDE 4 YENI OYUN

İzmir Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonunda 4 ayrı sahnede 4 yeni oyun ile seyircisini selamlamaya hazırlanıyor. Bornovadan Urlaya Karşıyakadan Konaka uzanan sahneleri ve bin 63 kişilik kapasitesi ile İzmir seyircisine ulaşacak olan İzmir Devlet Tiyatrosu sezonun ilk prömiyerini 1 Ekimde Arf Sabiti adlı oyunda Konak Sahnesinde yapacak.

Ayrıca MOIRANIN GECE DÖNGÜSÜ KANLI DÜĞÜN ve ANNEMIN SON ÇILGINLIKLARInın da ilk gösterimlerini yapacak olan İzmir DT toplamda 20 farklı oyunla sezon boyu perde açacak.

BÖLGELERDEKI YENI OYUNLAR

KAÇIŞ 3: KIYAMETE ÇAĞRI MERAKLISI İÇIN ÖYLE BIR HIKÂYE ve İYI ŞANSLAR isimli oyunların İstanbulda prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları Bursada KEŞANLI ALI DESTANInı ve ŞAIR-ŞIIR-ŞUURu Adanada RÜSTEMOĞLU CEMAL39IN TUHAF HIKÂYESINI ve AYRILIKı Trabzonda KUZGUNCUKLU FAZILETi Antalyada BUZLAR ÇÖZÜLMEDENi Erzurumda KAYIP ELi ve çocuk oyunu ÇIZMELI KEDIyi Konyada KASETÇIyi Sivasta BIR GÜZ ÇIÇEĞI HÜRRIYETi 1919 ŞAFAKı ve çocuk oyunu ALICE HARIKALAR DIYARINDAyı Vanda ise YANLIŞLIKLAR KOMEDYASInı seyirciyle buluşturacak.

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?