Liderlerin "29 Ekim" mesajları

Liderler Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladılar.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, kadim tarihî birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkâna, kararlılığa sahiptir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Türkiye ve yurt dışında yaşayan vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihimizin bu önemli dönüm noktasının sevincini bizimle paylaşan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE KURULAN TUZAKLARI MİLLETİN DESTEĞİYLE BOZARAK BUGÜNLERE GELDİK”

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbi’nin zafere ulaşmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanları saygıyla yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, bağımsızlık mücadelesini en başından en sonuna kadar millî iradenin temsilcisi olan Meclis eliyle yürütmüş bir ülkedir.  Önümüzdeki yıl 100. yıl dönümünü kutlayacağımız Büyük Millet Meclisimizden bugüne kadar ülkemizin kalkınması, güçlenmesi, ileriye gitmesi için çalışmış tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum. Bin yıldır, dünyanın en gözde, üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşamamızın bedelini canlarıyla ödeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve geleceğini korumak amacıyla son yıllarda yine tarihî bir mücadelenin içinde olunduğuna işaret ederek şunları kaydetti: “Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar yaşadığımız tüm hadiseler, bu tarihî mücadelenin tezahürleridir. Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekâtları da, yine bu mücadelenin birer parçasıdır.  Bundan bir asır önce başlattığımız ve yeni devletimiz Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdığımız İstiklal Harbimizin bir benzerini, farklı görüntüler ve yöntemlerle veriyoruz. Millî birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik her türlü oyun, her türlü fitne sergileniyor. Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor.”

 

Türkiye’nin, kadim tarihî birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkâna, kararlılığa sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önünde kurulan tüm tuzakları, Allah’ın yardımı ve milletin desteğiyle birer birer bozarak bugünlere geldiklerini anlattı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçinden geçtiğimiz bu önemli süreci de Cumhuriyetimizi bizlere miras olarak bırakanların vizyonuna uygun şekilde başarıyla neticelendireceğimize yürekten inanıyorum. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak, bizden sonraki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirebilme fırsatı vereceğiz” dedi

 

Cumhuriyeti daha nice yıllara, çok daha güçlü ve daha müreffeh bir şekilde taşıyacaklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü tebriklerini yineleyerek mesajını tamamladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yazılı Mesaj yayımladı

Kılıçdaroğlu mesajında;

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle perçinlediği, kimsesizlerin kimsesi Türkiye Cumhuriyetimizin 96. yaşı kutlu olsun 

Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri kabul eden Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temelinde, mevcut anayasamızda da vurgulanan “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” anlayışı vardır. Hukukun üstünlüğüne inanmış bizlerin, bugün verdiği “Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma” mücadelesinin de meşru dayanağı budur. Vatandaşlarımızın kalıcı huzur ve adalet talebine ancak Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırdığımızda ulaşılabilecektir.

Ulu Önder’in, “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz” uyarısı da özgürlük ve bağımsızlığımızın yol haritası niteliğindedir. Oysa ülke ekonomimizin bugün içinde bulunduğu tablo, Atatürk’ün uyarısının aksine üretmeyen, savurgan, liyakatsiz, yandaşları koruyan ve dışa bağımlı bir politika izlenilmesinin sonucudur. Özellikle kadınlar ve geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz, bu ekonomi politikasının getirdiği ağır yükün altında ezilmektedir. 

Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ve eşsiz iradesiyle Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla tamamlamış ve cumhuriyeti kurmuş olan ülkemiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Bu bağlamda unutulmamalıdır ki martın sonunun getirdiği bahar, geniş bir mutabakata dayalı demokrasi mücadelesinin ilk neticesidir. Türkiye, cumhuriyete ve demokrasiye kalpten bağlı milletimizin verdiği güçle büyük ve kalıcı hedeflerine mutlaka ulaşacaktır.

Bu duygu ve inançla 96. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve terörle mücadelede şehit olan kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Yaşasın Cumhuriyet!

MHP lideri Devlet Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli, Cumhuriyet'in ilanının büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç, tarihi bir karar anı olduğunu bildirdi. 29 Ekim 1923 tarihinin diriliş ve yükseliş eşiği olduğunu belirten Bahçeli, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En büyük eserim' sözleriyle mana ve muhtevasını özetlediği Türkiye Cumhuriyet'i zalime korku mazluma güven vermiş, milli birlik ve beraberliğin güvencesi haline gelmiştir. Milli Mücadele'nin taçlanmış ve gönüllere taht kurmuş hali olan Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderine bizzat yön ve istikamet vermesini sağlayarak egemenliğin sahibini tescillemiştir" ifadelerini kullandı.

'Sanal müttefiklerin tuzakları Türkiye'ye sökmeyecektir'

"Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye Cumhuriyeti muhakkak payidar kalacaktır" diyen Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Terör örgütleri arasında ayrım ve sınıflandırma yaparak önyargılı, hayatın, hukukun ve siyasi ahlakın gerçeklerinden tamamen kopan zalimler Türkiye'nin 96 yıllık Cumhuriyet müktesebatına zarar veremeyeceklerdir. Caniyi 'Mazlum' gören, teröristi 'General' gösteren, terör örgütlerine ana gövde olup rezalet ve dalalete düşen sahte ve sanal müttefiklerin tuzakları ne kadar büyük olursa olsun Türkiye'ye sökmeyecektir. Cumhuriyet geçmişle geleceği birleştirip, milli birlik ve kardeşliği derinleştirip kökleştirecektir. Aynı zamanda cumhurla Cumhuriyet'i kucaklaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi umudun ve huzurun yegâne teminatı olacaktır. Türkiye başta terör olmak üzere var olan tüm sorunlarının üstesinden gelecek güçte ve yeterliliktedir. Barış Pınarı Harekatı dünyaya Türkiye'nin ve Türk milletinin haklı çağrısını, meşru ve ahlaklı duruşunu alenen göstermiştir. DEAŞ'lı teröristbaşının İdlib'te kendisini patlatmasını heyecan ve mutlulukla duyurup PKK/YPG/PYD'yle cinayet ittifakına girenlerin utanç verici niyet ve ilişki ağları birer birer ortaya çıkmıştır. Kim ne yaparsa yapsın, Türk ve Türkiye düşmanlığında buluşanlara karşı Milli Mücadele ruhuyla mukabele ve müdahale edileceği açıktır."

Bahçeli, Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümünün Türkiye'nin lider ülke olmasına sahne olacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte şehitleri andı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla paylaştığı mesajında "Bayramı'mızı şanlı ve onurlu bayrağımızın gölgesinde coşkuyla kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile kutladı.

Paylaşımında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Benim en büyük eserim, Cumhuriyettir!" sözlerini de hatırlatan Akşener, "Cumhuriyet Bayramı'mızı şanlı ve onurlu bayrağımızın gölgesinde coşkuyla kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

Akşener'in 29 Ekim mesajı şöyle:

"Benim en büyük eserim, Cumhuriyettir!" diyen Gazi #MustafaKemalAtatürk ile Cumhuriyetimizin kurucularını ve aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; #29Ekim #CumhuriyetBayramı'mızı şanlı ve onurlu bayrağımızın gölgesinde coşkuyla kutluyoruz.

 

BBP Genel Başkanı Destici'den '29 Ekim' mesajı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "İçeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız sayısız taarruza ve badireye rağmen bugün hür ve güçlü ayakta kalmamızın sebebi, milletimizin değerleri üzerine inşa ettiği ve aşkla yaşattığı cumhuriyettir" dedi.

BBP lideri Destici, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhuriyetin 96'ncı yılının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ülke ve milletin güvenliğini sağlamak için sınır ötesinde verdiği mücadele günlerinde kutlandığını belirten Destici, mesajında şunları kaydetti: 

"Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti'nin Allah'ın izni ve inayeti ile dünya üzerindeki mağlup edilemez ve yıkılmaz son kalesidir. İçeriden ve dışarıdan, maruz kaldığımız sayısız taarruza ve badireye rağmen, bugün, hür ve güçlü bir şekilde ayakta kalmamızın, geleceğe güvenle bakarak var olmamızın sebebi, milletimizin değerleri üzerine inşa ettiği ve aşkla yaşattığı Cumhuriyettir. Atatürk'ün, 'Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' cümlesiyle, milletiyle birlikte inşa ettiği Cumhuriyettir. Türkiye Cumhuriyeti, yüzyıllar öncesinden bize seslenen, 'insanı yaşat ki, devlet yaşasın' cümlesinin anlamının gölgesinde filizlendi. Türkiye Cumhuriyetini, bir insanın sahip olabileceği her şeyi 'vatan sağ olsun' cümlesiyle gözünü kırpmadan feda eden iman erleri yaşatıyor. Türk Milleti, biz imparatorluklar kurup dünyayı yönetmeye başladıktan bin yıl sonra bile kabileler halinde yaşayanların, tarihleri 250 yıldan ibaret olanların ve bunların çaldıkları petrolün bekçiliğini yapmak için köleliğe gönüllü olanların mağlup edemeyeceği, terörü metot haline getirenlerin oyunlarıyla, terörle sarsılmayacak kadar büyük bir millettir. Milletimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun."

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Cumhuriyet Bayramımızın 96.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında cumhuriyeti layıkıyla anmanın hürriyet ve adaleti yeniden tesis etmekle mümkün olabileceğine vurgu yapan Genel Başkan Uysal, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet milletimizin hürriyeti, hürriyetse milletimizin karakteridir”

Hiçbir çılgının kendisine zincir vuramayacağını, her türlü bendi çiğneyip aşacağını İstiklal Marşı'nda tekrar eden milletimiz, asırlar boyu verdiği mücadelelerle de bu gerçeği ikrar etmiştir.

 

Hürriyeti için mücadele etmiş bu Aziz Millet, cumhuriyet ile hürriyetlerini teminat altına almıştır.

 

“Cumhuriyet kavramı, bizim topraklarda, zahiri anlamının yanında batıni açıdan birçok anlam barındırır”

Bu topraklarda bir kavramdan bahsedilirken "kelime anlamı" ayrıca belirtilir. Zira bu topraklarda birçok kavram, birçok sözcük dünyanın başka coğrafyalarındaki anlamından müstesna bir anlam taşır.

 

Cumhuriyet de böyle bir kavramdır. Zahiri anlamının yanında batıni açıdan birçok anlam barındırır.

 

 

 

Çok yerlerde, çok kaynakta bir "yönetim biçimi" başlığında ve "halkın yönetimi" anlamında tasnif edilirken, alın teri ile bereketlenen bu topraklarda azmi, dirayeti, feraseti, birlik ve beraberliği, dahası hak ve hürriyetleri ifade eder.

 

“Bizim için Cumhuriyet, tercih değil, kaderdir”

Cumhuriyet başka coğrafyalarda bir tercihken, bu topraklarda, milletimizin hasletleri ile bağlantılı olarak kaderdir.

 

Bu açıdan 96 sene evvel cumhuriyetin ilanı aslında malumun ilamıdır.

 

Milletimizin tek silahı imanı, hürriyet duası, cumhuriyet de kazancı olmuştur.

 

 

 

Cumhuriyet, her türlü farklılığını ortak gaye için servet sayan insanımızın, millet olurken harcı olmuştur.

 

“Cumhuriyet; hak ve hürriyetlerimizin teminatıdır”

Cumhuriyeti betimlerken kullanılabilecek sıfatlardan en yerinde olan ise "teminattır." İki yüz yıl boyunca kah milletin iradesi, kah milletin silahlı mücadelesi ile temin etmeye çalıştığı hak ve hürriyetlerini top yekûn teminat altına almış olan şey cumhuriyettir.

 

Tanzimat’tan günümüze milletimizin hak ve hürriyetlerinin muhafazası ve “milli irade”nin tesisi için verdiği mücadelede “cumhuriyetin ilanı” en önemli eşik olmuştur.

 

“Keyfiyete karşı çoğulculuğu ve ortak aklı hakim kılmak, devletlerin hayatiyeti için son derece elzemdir”

Tek bir kişi ya da zümrenin, tek bir fikrin, anlayışın hakimiyeti, düzenlemesi ve denetlemesine, hülasa keyfiyete karşı çoğulculuğu ve ortak aklı hakim kılmak devletlerin hayatiyeti için son derece elzemdir.

 

Binlerce, yüzlerce, onlarca yıllık tarihi, sosyolojik ve beşeri sermayenin kaderini bir kişinin iki dudağı arasına vermeyi, hak ve hürriyetleri bir kimsenin inisiyatifine terk etmeyi de karakteri gereği reddeden milletimiz; cumhuriyeti bir garanti olarak değerlendirmiş, çok partili siyasi hayatla, demokrasi ile de bu garantiyi güçlendirmiştir.

 

Türk milleti Tanzimat'tan başlayarak iradesinin gasp edilmesine, 1. Dünya Savaşı ve nihayetinde Milli Mücadele ile vatanının, yaşam hürriyetinin ve nice hürriyetlerinin gasp ve talan edilmesine karşı mücadele etmiştir.

 

Cumhuriyeti bizler için barındırdığı bu batıni anlam çerçevesinde değerlendirdiğimizde, cumhuriyete karşı atılmış her adım aslen, hak ve hürriyetlere karşı atılmış demektir.

 

“Cumhuriyet; adalete ve eşitliğe tekabül eder”

Cumhuriyet; sahip olduğu "teminat" vasfının yanında aynı zamanda fırsattır.

 

Memleketin her köşesinde her bir ferdine "yönetme" kudretini bahşederken, milletin riyasetinde bir yönetimi inşa ederken açtığı fırsat penceresi ile adalete ve eşitliğe tekabül eder.

 

Tüm bu tespitler doğrultusunda aslen cumhuriyet, milletimiz için büyük bir servettir.

 

İlanının 96. yılında, cumhuriyete karşı girişilen eylemlerin sebebini anlamak da zor değildir. Cumhuriyeti düşman addedenler aslen milletin kazancını hazmedemeyen, şahsi çıkar ve beklentilerini, huzur ve güvenliklerini milletinkinden evla görenlerdir.

 

Sadece kelime anlamı, zahiri anlamı üzerinden, yani "halkın yönetimi" anlamı üzerinden değerlendirince dahi cumhuriyete karşı olanların; “halkın iradesine”, “halkın yönetimi”ne, bu “milletin tercihlerine” karşı olduğunu anlamak zor değildir.

 

“Adaleti tesis etmek birinci önceliktir”

Yüzüncü yılına yaklaşırken cumhuriyete sahip çıkmanın ve layıkıyla anmanın yolu; cumhuriyeti güçlendirecek adımlar atmaktır. Hak ve hürriyetleri geliştirmek ve genişletmek, demokrasi bilincini güçlendirmek, adaleti tesis etmek birinci önceliktir.

 

Hak ve hürriyetleri teminat altına alan, demokrasinin işlerliği için en elverişli yöntem olan cumhuriyetin güçlenmesi, bugün ülkemizin ve dünyanın saplanıp kaldığı sorunların halli için bir zarurettir.

 

“Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyete emeği geçmiş herkese rahmet duası ile bayramımız kutlu olsun”

 

Alternatif arayışına gerek yoktur. Yapılması gereken demokratik değerlerle güçlendirilmiş bir cumhuriyet yönetimini tesis etmektir.

 

Bal bal demekle ağız nasıl tatlanmazsa, adına cumhuriyet diyerek bir yönetim cumhuriyet olamaz.

 

Gün geçtikçe anlamından ve amacından uzaklaştırılan cumhuriyetin 100 yılına yaklaşırken herkesin batıni anlamını kavraması ve güçlenmesine gayret ederek koruması temennisi, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyete emeği geçmiş herkese rahmet duası ile bayramımız kutlu olsun.”

28 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?