İstanbul'da 8 metro hattından 2'si yeniden başladı

İstanbul'un Çekmeköy ile Sancaktepe ilçeleri arasında yapımına başlanan ancak ekonomik sebeplerle inşaatı 2 yıl önce durdurulan metro hattının yapımına yeniden başlandı. Toplam 8 istasyon ve 10.9 kilometre uzunluğunda olacak metro ağı Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçecek. Hattın yolculuk süresi 16 dakika olacak ve saatte tek yönde 64 bin 800 yolcu taşınacak.

Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul'un Çekmeköy-Sancaktepe ilçeleri arasında faaliyet gösterecek olan ve yapım aşamasındayken ekonomik nedenler ile durdurulan metro hattının insaatına İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı törenle yeniden başlandı. İmamoğlu, törende "Yüzlerce kilometrelik  metroyu bu şehre kazandırmamız lazım. Başladığı ilk gün, Sayın Sözen'den itibaren emeği geçen her büyükşehir belediye başkanına tek tek teşekkür ediyorum" dedi. Ekrem İmamoğlu ayrıca, göreve geldiklerinde 8 metro hattı inşaatının durmuş olduğunu, Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı inşaatı ile birlikte Ümraniye-Göztepe Metro Hattı'ndan sonra ikinci bir metro hattının yapımını da yeniden başlattıklarını da belirtti.

İmamoğlu, “İki yıldır duran bu şantiyenin hareketlenmesiyle ilgili bulunan finans kaynağıyla beraber, bu hattın imalatçısı cesur firmalarımızın da katılımıyla sürece başlamış bulunuyoruz. İnşallah bu süreç hızlıca bitsin istiyoruz. Ekonomi hem ülkemizde hem dünyada kolay bir süreç yaşamıyor. Finansman, iki yıl öncesinden çok daha kötü durumda şimdi. Alman Deutsche Bank'ın da bu sürece güven duyması ve katkı sunması da önemlidir. Teşekkür ediyorum iş birlikleri için” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un ihtiyacının İstanbul için doğru kararlar alma konusunda işbirliği olduğunu aktaran İmamoğlu “Bu işin; merkezi hükümeti, İstanbul Belediyesi, ilçe belediyesi olmaz. Bu işin önünde hiçbiri engel değil. Herkesin bu tarz işlerin önünde yardım eden, kol kola olmayı başaran bir karakterle hareket etmesi gerekir. Biz, buna hazırız. Kim kolunu çekerse, biz onun kolunu yakalamaya dönük mücadelemizi vereceğiz. Yani, iş birliği konusunda biz kendimizi en yürekli kurum olarak görüyoruz. Gelinen noktada, imzalar atılmıştır ve İBB, müteahhitler, Ankara, finans kuruluşlarının işbirliği ile bugünü kutluyoruz. Herkes alkışlayacak, bu kadar basit” dedi.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Bir hizmetin sahibi; devlettir, kamudur, millettir. Yani siz sadece o süreci o gün başarıya kavuşturan aracı durumundasınız. Ben aracıyım. Bugün ben aracıyım, yarın başkası. Başarılarımızla övünelim ama asla ‘sahibiyiz' demeyelim. Haddimize değil. Onun için her proje ne bir partiye aittir ne de makamdaki kişiye aittir. O süreci iyi yönetme zorunluluğu olan kişiler olarak biz, vazifemizi yerine getirdik. Ve insanlarımızı bu çağdaş ulaşım aracı ile buluşturacağız bu kadar basit" ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre,  “Biz, onun için ‘Her şey çok güzel olacak' dedik, ‘Her şey çok güzel oldu' demedik. Felsefesi çok net” diyen İmamoğlu, “Her sabah uyandığınızda ‘Her şey çok güzel olacak' deyin. Ki, daha iyisini yapma konusunda adım atın. ‘Her şey çok güzel oldu dediğiniz an hayat bitti demektir” diye konuştu.

10.9 KM'LİK HATTA 8 DURAK OLACAK


10.9 kilometrelik hat, 8 istasyondan oluşacak ve yolculuk süresi 16 dakika olacak. Hat ile saatte tek yönde 64 bin 800 yolcu taşınacak. Hat; Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçecek.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın devamı niteliğinde olan yeni hat hizmete açıldığında hazır durumdaki Marmaray ve Metrobüs hatları, uygulama projeleri tamamlanan Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren ve Yenidoğan-İmes-Soyak Yenişehir Metro hatları ile yapım aşamasındaki Hastane-Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı, Dudullu-Bostancı Metro Hattı ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı ile entegre olacak.

Son teknolojiyle inşa edilecek olan hatta, “Tam Otomatik Sürücüsüz Metro” hizmeti verecek. İstasyonlarda, raylara düşmeyi engelleyen, “Tam Boy Peron Ayırıcı Kapılar” kullanılacak.

Samandıra İstasyonu'nda sürücülerin araçlarını park ederek, yolculuklarını metro ile sürdürebilmesine olanak yaratılıyor. Bu amaçla, 336 araç kapasiteli tam otomatik mekanik otopark hizmeti verilecek.

26 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?