Gemerek OSB’ Teşvikleriyle ön plana çıkıyor

Sivas Gemerek OSB’de yatırımcıları Süper Teşvikler bekliyor. Bedelsiz arsa maliyeti, makine teçhizatı ve vergi, SGK muafiyetleri başta olmak üzere birçok teşvik cazip koşullarla yatırımcının hizmetine sunuluyor...

Büyütmek için resme tıklayın

Konuyla ilgili Gemerek Kaymakamı ve OSB Başkanı Cengiz Nayman Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği’ni ziyaret ederek bir sunumda bulundu. Kaymakam Nayman, Kayseri’ye çok yakın mesafede bulunan Gemerek ilçesinin gelişmeye ve büyümeye müsait bir yerleşim alanı olduğunu belirterek Gemerek OSB’deki devlet teşvikleri hakkında KAYMOS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Doğan ve KAYMOS Yetkililerini Bilgilendirdi.


Nayman’ın aktardığı bilgiler ışığında, teşvik kapsamında;


%70-90 oranında vergi indirimi, OSB içinde %40-55 ve OSB dışında %30-50 oranında yatırıma katkı, 6-12 yıl arasında değişen sürelerle ve %25, %35 ve sınırsız SGK prim desteği (işveren payı), 1-7 puan arasında değişen hem TL hem de döviz üzerinden faiz oranı desteği, arazi tahsisi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası 10 yıl Gelir Vergisi Stopaj indirimi gibi birçok teşvik yer almakta.

KDV İstisnası:

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat için KDV ödenmemektedir.


Gümrük Vergisi Muafiyeti:

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat için gümrük vergisi ödenmemektedir.


Vergi İndirimi:

Gelir ve kurumlar vergisi; toplam indirimli vergi tutarı, yatırıma katkı oranına ulaşıncaya kadar indirim oranları üzerinden hesaplanmaktadır. Yatırıma katkı oranı, toplam sabit yatırım tutarının vergi indirimine tabi oranını ifade eder.


Sosyal Sigortalar Prim Desteği (İşçi Payı):

Yatırımla sağlanan ilave istihdam için yasal asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan sosyal sigorta primi işçi payı devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu unsur sadece yatırım teşvik belgesi kapsamında Bölge 6’da yapılacak yatırımlar için uygulanmaktadır. Sosyal Sigortalar Prim Desteği için herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır ve 10 yıl süreyle geçerlidir.


Sosyal Sigortalar Prim Desteği (İşveren Payı):

Yatırımla sağlanan ilave istihdam için yasal asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan sosyal sigorta primi işveren payı devlet tarafından karşılanmaktadır.


Gelir Vergisi Stopajı İndirimi:

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımla sağlanan ilave istihdam için belirlenen gelir vergisi stopaja tabi olmamaktadır. Bu unsur sadece yatırım teşvik belgesi kapsamında Bölge 6’da yapılacak yatırımlar için uygulanmaktadır. Gelir Vergisi Stopajı İndirimi için herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır ve 10 yıl süreyle
geçerlidir.


Faiz Oranı Desteği:

Faiz oranı desteği, yatırım teşvik belgesi kapsamında kullanılan en az bir yıl vadeli yatırım kredileri için sağlanan bir finansman desteğidir. Yatırım teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının % 70’ine kadar kullanılan krediye ilişkin ödenecek faizin/kâr payının belirli bir kısmı azami ilk beş yıl için ödenmek kaydıyla devlet tarafından karşılanmaktadır.


Arazi Tahsisi:

Yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş yatırımlar için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde arazi bulunabilirliğine bağlı olarak yatırım arazisi tahsis edilmektedir.


KDV İadesi:

Asgari sabit yatırım tutarı 500 milyon TL’nin üzerindeki stratejik yatırımlar kapsamında gerçekleştirilen bina-inşaat harcamaları için tahsil edilen KDV iade edilmektedir.

02 Aralık 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?