Türkiye’nin akademi ödüllerini kazananlar belli oldu

Türkiyedeki ilmi çalışmaları ve araştırmaları desteklemeyi başarının ülke ve insanlık hizmetine sunulmasını hedefleyen ve Türkiyenin en büyük akademik ödülleri olarak nitelendirilen İLIM YAYMAÖDÜLLER Isahiplerini buldu.

Haber albümü için resme tıklayın

 CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYIP ERDOĞANın katılımıyla DOLMABAHÇE SARAYInda gerçekleştirilen ödül töreninde iki yıllık bir hazırlık başvuru ve değerlendirme süreci sonrasında 3 kategoride belirlenen isimler açıklandı.

Akademi üniversite bilim kültür ve medya dünyasından çok sayıda seçkin ismin hazır bulunduğu İlim Yayma Ödülleri Gecesinde ev sahibi olarak da İLIM YAYMA VAKFI BAŞKANI YÜCEL ÇELIKBILEK İLIM YAYMA CEMIYETI BAŞKANI YUSUF TÜLÜNMÜTEVELLI HEYETI BAŞKAN VEKILI N. BILAL ERDOĞAN VAKIF GENEL MÜDÜRÜ ADEM YAVUZ ILE VAKIF AKADEMIK DANIŞMA KURULU BAŞKANI DOÇ. DR. İDRIS SARISOY VE VAKIF MÜTEVELLI HEYETIyer aldı..

İlim Yayma Ödülleri İlim Yayma Vakfı ve İlim Yayma Cemiyetinin sürdürdüğü eğitime katkı vizyonuna uygun olarak ülkemize yüksek fayda sağlayacak çalışmaları keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla iki yılda bir veriliyor. Üç farklı kategorideki millilik bilincine sahip toplumda yaygın etki oluşturan ülkemizin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan çalışmalar iki yılda bir düzenlenen büyük törenle maddi ve manevi olarak ödüllendiriliyor.

758 BAŞVURU arasından belirlenen üç isim Dolmabahçe Sarayında düzenlenen ödül töreninde alkışlar arasında açıklandı. BÜYÜK ÖDÜLE PROF. DR. FIKRETTIN ŞAHIN MÜHENDISLIK DOĞA VE SAĞLIK ÖDÜLÜNE PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN SOSYAL BILIMLER ÖDÜLÜNE ISE PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU layık görüldü.

İLK BÜYÜK ÖDÜL PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİNİN OLDU

OBEZITE SORUNUNUN KONTROLÜ VE TEDAVISI IÇIN BORLU ÇÖZÜM ÇALIŞMALARIYLA ALDI

YEDITEPE ÜNIVERSITESI ÖĞRETIM ÜYESI PROF. DR. FIKRETTIN ŞAHIN bor ve bor bileşiklerini kullanarak gıda çevre tıp ve bitki orijinli mikroorganizmaların moleküler tanısı ve karakterizasyonu yanında bunlarla ilgili endüstriyel kullanıma sahip biyolojik formülasyonlar ve antimikrobiyal malzemeler geliştirmiştir. Yine aday kök hücre üretimi gen ve kanser tedavisi gibi konularda da ayrı ayrı çalışma gurupları oluşturarak bilimsel araştırma geliştirme Ar-Ge faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkiye son 10 yıl içerisinde obezite oranı en fazla artan ülkeler arasındadır. Dünyada en az 21 milyar fazla kilolu veya obez insan olduğu ve yıllık 28 milyon ölümün obezite ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir. Ödüle aday gösterilen araştırma ile de bu sorununun mekanizmaları hastalığın kontrolü ve tedavisi ile ilgili yeni bir yaklaşım önerilmektedir.Adayın eserinde araştırmacılar bor türevlerinin obezite patogenizinde rol oynayan adipogenez ile ilişkili genlerin ve proteinlerin ekspresyonunu ve adipositlerde apoptozu uyarmadan mitotikklonal gelişmeyi bastırdığını göstermişlerdir. Bu veriler obezite ve ilişkili hastalıkların önlenmesi ile tedavisi açısından umut verici yeni bilgiler sunmaktadır. Ulusal ve uluslararası patenti alınan ürünün ticarileşmesi için gerekli ruhsatlandırma çalışmaları da bu yıl içerisinde başlamıştır.

Prof. Dr. Fikrettin Şahin bu güne kadar başarılması güç bilimsel çalışmalar ve Ar-Ge ürünlerine imza atmıştır. Örneğin adayın üretmiş olduğu bir diğer ürün Dermobor antiseptik yara iyileştirme jeli 2019 yılında Türkiye pazarında 30.000 kutu civarında satılmış ve yaklaşık 20 milyon TL civarında bir cirosu olmuştur. Bu ürünün uluslararası piyasada da satılabilmesi için de sözleşmeler yapılmış ve 2020 yılı için 1 milyon kutu üretiminin gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Ayrıca 12 adet Life7 radyoterapi ve Dermobor marka ismi altında birçok kozmetik ürünün de yine bu günlerde piyasaya girmesi beklenmektedir. Bunların dışında 38 adet tarım ürününün biyo gübre veya biyopestisitin çeşitli ülkelerde satışı veya tanıtımı devam etmektedir. Prof. Dr. Fikrettin Şahin Büyük Ödülle birlikte 300.000 TÜRK LIRASInın da sahibi oldu.

MÜHENDİSLİK DOĞA VE SAĞLIK ÖDÜLÜ PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRANA VERİLDİ

HIDROJENIN YAKIT OLARAK KULLANILABILMESI İÇIN ÖNEMLI ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYDU

Yakıt pillerinde Hidrojenin uygun depolama koşullarının oluşturulması ve bu depolanan hidrojenin enerji üretim aşamasına geçişte tekrar elde edilmesinde nano parçacıkların katalizör olarak kullanılmasını sağlayan bu başarılı çalışmasıyla VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNIVERSITESI ÖĞRETIM ÜYESI PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN Mühendislik Doğa ve Sağlık Bilimleri kategorisinde İlim Yayma Ödülüne layık görüldü.

Zahmakıran alandaki en güncel konulardan biri olan hidrojenin yakıt olarak kullanılması için araştırmalara başladı. Çok çabuk tepkimeye giren ve yüksek oranda yanıcı olan hidrojenin nasıl depolanabileceği ve enerjiye dönüşüm aşamasında geri kazanımı konusunda yaşanan problemlerin nasıl aşılacağına dair henüz bir çözüm üretilmemiştir.

Genç araştırmacı basit koşullarda hidrojen depolanması ve geri kazanımını sağlamak üzere yeni çalışmalar ortaya koydu. Basit koşullarda örnk 70 C ni altında uç koşullara ihtiyaç duyulmadan Hidrojen depolanması ve geri kazanımı çözüm bekleyen konulandandır. Yakıt pillerinde Hidrojenin uygun depolama koşullarının oluşturulması ve bu depolanan hidrojenin enerji üretim aşamasına geçişte tekrar elde edilmesinde nano parçacıkların katalizör olarak kullanılması bu çalışmanın asıl hedeflerinden biridir.

Bu çalışma ile ortalama koşullarda 50 C ve hava ortamında Hidrojen yakıt pilleri için güvenilir ve uygun taşıyıcı olma potansiyeline sahip formik asitinin HCOOH katkısız dehidrojenisyonu HCOOHH2 CO2için yüksek etkinliğe sahip seçici ve yeniden kullanılabilir nanokatalizör geliştirilmesi amacıyla nano parçacıkların kullanımı sağlanmıştır. Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran Mühendislik Doğa ve Sağlık Ödülü ile birlikte 100.000 TÜRK LIRASInda sahibi oldu.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLUKAMALOVNUN OLDU

ALTIN ORDA VE RUSYA RUSYA ÜZERINDEKI TÜRK-TATAR ETKISI ARAŞTIRMASIYLA LAYIK GÖRÜLDÜ

MIMAR SINAN GÜZEL SANATLAR ÜNIVERSITESI TARIH BÖLÜMÜ ÖĞRETIM ÜYESI OLAN İLYAS KEMALOĞLU tarafından kaleme alınan bu eser Altın Orda ile Rus Knezlikleri Arasındaki İlişkiler Rus Knezliklerinin Altın Ordaya Bağlılıklarının Göstergeleri Altın Orda Devletinin Rusya Üzerindeki Siyasi Etkileri Altın Ordanın Rus Devlet Teşkilatı Üzerindeki Etkileri Altın Ordanın Rusya Üzerindeki Sosyo-Kültürel Etkileri isimli beş ana bölümden oluşmaktadır..

Bu eser Türkiyede yapılan çoğu tarih çalışmasının aksine orijinal kaynaklar kullanmak suretiyle Türkiye dışında bir coğrafyanın tarihini layıkıyla ele alıyor oluşu dolayısıyla önemlidir. Müellifin Altın Orda Devletinin Rus Knezliklerini yok olmaktan kurtardığını ve daha sonra onların merkezi bir devlet kuracak yapıya ulaşmalarını temin ettiklerini iddia ederek orijinal bir yaklaşım sergilediği görülmektedir. Ona göre Rus tarihçilerin iddia ettikleri gibi Altın Orda hâkimiyetinin Rus Knezlikleri için bir yıkım yahut geri kalmışlık neden olmamıştır aksine onların gelişmesine ve uluslararası arenada önemli bir konuma gelmesine yol açmıştır.

Sibirya Steplerinden Karpat dağlarına kadar geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş olan bu devlet hakkında kısıtlı bilginin bulunması ve kaynakların Türkçe dışında dillerde bulunuyor oluşu ve bu alanda bir vukufiyete ihtiyaç oluşu dolayısıyla çok az incelemeye tabi tutulmuş olan Altın Orda Devletinin tarihine hasredilmiş bu eser hem kaynaklarının orijinalliği hem ortaya koyduğu yaklaşım hem de muhatap bütün coğrafyadaki unsurların istifade edebileceği bir nitelikte kaleme alınmış olması dolayısıyla dikkat çekmektedir.. Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu Sosyal Bilimler dalındaki ödülle birlikte 100.000 TÜRK LIRASInın da sahibi oldu.

23 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Erdem Yeşer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi


Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?