Ozan Ceyhun'un Dünya basınına yaptığı açıklamalar

Ozan Ceyhun'un Avusturya nezdinde Türkiye büyükelçisi olarak atanmasına tepkiler artarak devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Cumhurbaşkanını ağır dille eleştiren Ceyhun'un geçtiğimiz yıllarda Dünya basınına yaptığı açıklamalardan örnekler, atamanın tekrar gözden geçirileceği yorumlarını beraberinde getiriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

2002 yılında Başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın eşi ve kızlarının başörtüsünü konu ettiği açıklamalarda kullandığı ağır ifadeler aradan geçen zamana rağmen halen akıllarda

Geçmişten günümüze Ozan Ceyhun'un yaptığı açıklamalar;

Ozan Ceyhun Voice of America 01.11.2002

"İslâm zaten korkulan bir olay haline gelmiş durumda, 11 Eylül teröründen beri. Türkiye’de de eşi ve kızları başörtülü aile pozları veren bir başbakanı AB’nin klâsik normlarına uymuyor. AB modern İslâm’a karşı değil ama modern İslâm’da da AKP’nin sunduğu fotoğraflar yok. Modern İslâm Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin İslamı ve bu anlayışın maalesef iyice dejenere edilmesi. Sonuç olarak, türban gibi konuların insan hakları çerçevesinde tartılşılması safsatası bunun örneği. AB’de bu anlayış dinin politika ile ilişkisi olmaması gerektiğine inanan geniş kesimlerinde tepki görüyor. AKP’yi bizim Alman Hristiyan Demokratlar ile kıyaslamak onlara büyük bir haksızlık olur. Çünkü Alman Hristiyan Demokratlar’ın, isimlerindeki Hristiyan demokratlık dışında, politikaya yansıyan dinî hiçbir yanları yok. Erdoğan’da ise kılık, kıyafette başlıyor, içki içip içmemeye varıyor. Bundan dolayı da politikacılar tedirgin durumdalar. Avrupa’da aklı başında olan politikacıların Türkiye’deki bu gelişmelerden dolayı tedirgin olmaları ve Türkiye’de köktendinci bir partinin iktidara gelmesinin ne derece AB çıkarlarına uygun olup, olmadığını sormaları bence haklı bir tavır."

Ozan Ceyhun mülakat 2006

Recep Tayyip Erdoğan´ın hükümeti Türkiyenin islamlaştırılmasını mı istiyor? Sorsanız bunu inkar edecektir. Fakat bunda bir doğruluk payının varolduğunu düşünüyorum. Hükümetin İmam hatip okulları mezunlarına vermek istedikleri imkanlara bakınca veya ısrarla üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldırmaya çalışması kendilerinin dünya görüşlerinin Türkiye´nin kuruluş anlayışıyla çeliştiğini ortaya koyuyor. Ozan Ceyhun Açık gazete 2007 Evet işte AB´de gelişmeler böyleyken Türkiye´de ille de “türbanlı” kavgasının nelere neden olacağını bende kaygıyla izlemekteyim.


Ozan Ceyhun Açık gazete 2008

Bu yukarıda yazılanların doğruluğundan şüphem yok. İşin kötüsü bu tarz şikayetler sürekli artmakta. Kapatılmasına demokrasiye olan inancımdan karşı olduğum partinin seçmenlerini oluşturanlardan bir kesim Türkiye’nin “çehresini” değiştirmek amacıyla ülkenin günlük yaşamını çekilmez hale getirmekte. Ve bu durum tursitlerin gözleri önünde olduğundan Türkiye dışında da artık çok konuşulur bir hale geldi. Bildireyim dedim!

Ozan Ceyhun 2001 “Politik im Namen Allahs”

- “ Allah adına siyaset”adlı kitapçık Elinizdeki bu bröşür geçen senenin ağustos ayında yayınlanmış olduğum bilgilendirme çalışmasının ikinci baskısıdır. Büyük talepten hareketle güncelleştirilmiş bir versiyonu neşretmeyi doğru buldum. New York ve Washington´daki iğrenç ve insanlık dışı saldırılar bu kararımızın doğruluğunu teyyid etmiştir. Zira fanatik islamcıların eylemlerinin izleri Almanya´ya kadar sürülebiliniyor. Bu olaylar bizlere biz kez daha müslümanlar arasında sadece aşırı dinci değil aynı zamanda şiddete meyleden şahıs ve grupların varlığını gözler önüne sermiştir. Bu gerçek bugüne kadar küçünsenmiştir. O bakımdan bütün grupların bağlantıları ve özgürlükçü toplum için anlamları güncel gelişmelerin ışığında yeniden değerlendirilmeli. Federal Cumhuriyetin dini topluluklar ve kiliselere yönelik hoşgörüsü az sayıda insan tarafından istismar edilen çoğulcu bir geleneğin gereğidir. O bakımdan olayları çok daha yakından takip etmeliyiz. Bu yayında yaptığımız gibi toplumu aydınlatmalıyız, zira burada barış içinde yaşayan müslümanların ekseriyeti cadı avına maruz kalmamalı. Bu manada başta ABD ve burada giderek artan bir insan kitlesinin şarkiyata, arap dünyasına ve İslam´a ilgi duymasını cesaretlendirici buluyorum. Şu soru benim için elzemdir: Anayasaya düşman organizelerin varlığından hareketle yasal islamcı akıma masumiyet çerçevesinde yaklaşmak doğru mu veya ciddi bir toplumsal tehdidi hafife mi alıyoruz? Bu bakımdan olayları yakından takip eden birisi olarak istihbaratların çalışmalarından memnuniyetimi ifade etmeliyim.

Ozan Ceyhun 2002:

Milli Görüş kamuoyuna toplumlarının temel anlayışı ve emelleri ile ilgili yalan söylüyor.

Ozan Ceyhun AP Parlamentosu soru önergesi 2002:

Almanyanın 2000 yılında, önceki yıllarda da olduğu gibi, neşredilen federal ve eyalet anayasayı koruma daireleri IGMG´yi (Milli Görüşü) iç güvenliği tehdit eden aşırı yabancı unsurlar olarak tanınmlıyor. Bunlar devlet okullarındaki din dersinin şekline müdahil olmaya çalışıyorlar. Bu toplum için büyük bir tehlikedir. Komısyonun IGMG, Milli Görüş ve İslam Federasyonunun emelleri ve diğer birlik ülkerindeki bağlantıları ile ilgili ne tür bilgisi var. Europol´un konu ile ilgili bilgisi nedir ve ne tür bir eylem planı öngörülüyor?


Ozan Ceyhun Cumhuriyet gazetesi 2002

Milli Görüş Terör Örgütü Gibi Milli Görüş ve Berlin İslam Federasyonu’na “anti-terör kapsamında” ve ciddiye alınarak yaklaşılması gerektiği vurgulandı. Avrupa milletvekili Ozan Ceyhun, bu tür örgütlenmelere karşı Avrupa Kamuoyunun çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu’ndaki anti-terör tartışmaları sırasında geçen hafta yapılan oturumda 660 milletvekilinden yaklaşık 500 Avrupa milletvekilinin onayı ile “Avrupa tutuklama kararı” kabul edilirken yapılan konuşmalarda, terör tehdidine karşı çok ciddi tedbirler alınması gerektiği anımsatıldı. Konuşmalarda terör eylemlerinin nasıl cezalandırılması gerektiği de tartışıldı. Terörün yanı sıra insan ticareti ve kara para gibi 31 ayrı eylem için gerekli olan “Avrupa Tutuklama Kararı” ile sanıkların Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bu ülkeden bir diğer ülkeye iadesi kolaylaştırılırken uygulamanın bu yıl sonuna kadar başlayacağı bildirildi. Türk kökenli ve sosyal demokrat Avrupa Milletvekili Ozan Ceyhun, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Milli Görüş ve Berlin İslam Federasyonu adlı örgütlere özellikle dikkat çekti ve bunların bazı konularda en az terör örgütleri kadar tehlikeli olduğunu anımsattı. “11 Eylül’de hepimiz uyandık” diye sözlerine başlayan Ozan Ceyhun, sadece terörizm tanımlaması ve “Avrupa Tutuklama Kararı”nın yeterli olamayacağını savundu. Ozan Ceyhun, terörün nedenlerini araştırılması gerektiğini ve Avrupa Birliği dönem başkanı sıfatıyla İspanya’nın bu tehlikeyi tam olarak mercek altına alacağından emin olduğunu da vurguladı.Milli Görüş veya Berlin İslam Federasyonu’nun isimlerini de vererek bunların bazen en az terör örgütleri kadar tehlikeli olduğunu kaydeden Avrupa Milletvekili, sözlerini şöyle sürdürdü. “Almanya’dan geliyorum. Almanya, İspanya ve İngiltere terörle mücadelede tecrübe sahibi ülkeler. Ama benim sorunum, 11 Eylül’den beri görüldüğü gibi, sadece terör gruplarıyla mücadelenin yeterli olmadığıdır. Örneğin AB’deki aşırı İslamcılardan bazıları terör örgütleri olarak nitelenmelerine rağmen güvenlik örgütleri tarafından ‘güvenliği tehlikeye düşüren örgütler’ olarak tanımlanıyorlar. Benim ülkem Almanya’da örneğin 30 bin taraftarıyla ‘Milli Görüş’ adıyla veya Berlin’de ‘İslam Federasyonu’ adıyla İslamcı bir grup var. Devlet okullarında İslam din dersi verme hakkından faydalanıp böylelikle küçük çocuklarda beyin yıkma uygulamalarına izin verildiği takdirde, bunlar bazı konularda benim için en az terör örgütleri kadar tehlikelidir.”

Cumhuriyet Gazetesi-13 Şubat 2002


Ozan Ceyhun Konrad Adenauer Vakfı

Türkiye 2003 Türkiye ve Avrupada Milli Görüş gibi hareketler emniyetimizi ve barış içinde yaşamımızı tehdit ediyor!

22 Şub 2020 - 21:59 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiyem TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiyem TV değil haberi geçen ajanstır.Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi