Berkay Bigeç Türkiyem TV için yazdı, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk sürüveni"

Büyükşehir belediyeleri her zaman iktidar partisinin kasası görevini görmüştür. Yolsuzluklar,  para aklamalar ve aklınıza gelebilecek bütün illegal belediyeler üstünden rahatça yapılır. Türkiye’deki kontrol mekanizmasının da ne kadar kötü çalıştığını da hesaba kattığınız zaman çoğu kişi bu hususta birleşir.

ÇALIŞMADAN ÇALMAK ZOR İŞ

Şimdi açıklık getirilmesi gereken bir olay var. Belediyeden zimmete para geçirmek. Hiçbir belediye başkanı belediyenin kasasından, hesabına şu kadar para aktaramaz bu mümkün değil. Bunu çeşitli yollarla yaparlar. Mesela X mahallesinde Y caddesine asfalt dökülmesi gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bunun da maliyeti 100 bin lira bunu gider olarak 150 bin lira gösterirseniz hem asfaltı dökmüş olup seçmeni sevindirmiş olursunuz hem de belediye kasasından zimmetinize para aktarmış olursunuz. Yıllardır herkesin söylediği “çalıyorlar ama çalışıyorlar” hikayesi bundan ibaret. Bu işlemi belediyenin yaptığı bütün hizmetlere vurun, sonra ortaya çıkması muhtemel parayı düşünün. Asfalt, park, bahçe, fen işleri, halk ekmek, toplu taşıma vs vs aklınıza gelen bütün belediye hizmetleri. Kısacası çalışmadan çalamazsınız.

Az çalmak isterseniz binlerce liralık ağaç ithal edersiniz, biraz fazla çalmak için lunapark inşa edersiniz, kamyonla çalmak için havaalanı yaparsınız…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çok uzun yıllar süren bir Melih Gökçek dönemi yaşandı. 25 yıl gibi uzun bir süreç. Bu süreç içinde bir sürü kulaktan dolma bilgi yayıldı insanlar arasında. Parsel parsel satılan Ankara’dan tomar tomar götürülen hafriyat gelirleri gibi.

AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, katıldığı bir televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Tuna, belediyenin hafriyat gelirinin aylık 30 bin Türk Lirası iken, belediyeye devrolduktan sonra ortalama 15 milyon TL'ye çıktığını söyledi.

Melih Gökçek'in başkanlığı döneminde, Ankara Belediyesi'nin hafriyat işleri Ankaraspor A.Ş.'ye verilmişti. 2014 yılında Ankaraspor’un ismi Osmanlıspor olarak değişti. Osmanlıspor, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğunu bırakması sonrasında Süper Lig'den 1. Lig'e düştü. Bu Gökçek dönemi sırasında akıllara kazındı…

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş’a geçtikten sonra ortaya çıkanlar daha da şaşırttı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne  bağlı Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Sarıduman'ın normalde net 11 bin 706 lira olması gereken maaşının mart ayında 35 bin 717 liraya yükseltildiği ortaya çıktı. Genel müdür yardımcılarının net maaşları da 23 bin lira seviyesine çıkarıldı.  Vatandaşın 70 kuruşa ucuz ekmek alabilmek için kuyrukta beklediği Halk Ekmek'in genel müdür ve yardımcılarının brüt maaşını ödeyebilmek için 221 bin 450 ekmek satması gerektiği hesaplandı.

“BAZEN MUVAFAKAT VERİLMİYOR BAZEN GÖREVLENDİRME ONAYLANMIYOR”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dün Ankafor ve ATA’nın iftarına katıldı. Konuşmasına belediyeye hakim olmaya çalışıyoruz diye başladı Yavaş. Daha sonra “bazen muvafakat name  verilmiyor bazen de görevlendirmeler onaylanmıyor” dedi.

 Mansur Yavaş’ın bildiğiniz üzere “kırsal kalkınma” adlı bir projesi vardı. Bu proje için çalışırken ortaya çıkan belgeleri şöyle anlattı. Bu kısmı ABB Mansur Yavaş’ın ağzından kelime kelime yazıyorum. 

BİNLERCE AĞAÇ YURT DIŞINDAN TANESİ 26 BİN LİRAYA GETİRİLMİŞ

“Bu proje için çalışırken dün yaptığımız bir tespiti söylemek istiyorum. Kazan’da bol miktarda ithal edilerek getirilmiş ağaç olduğunu tespit ettik. Bir ağacın faturası 26 bin lira artı katma değeri var. Şimdi bu ağaçları getirelim Ankara’nın belli başlı yerlerine dikelim ve dokunmak yasaktır diyelim. Çünkü mücevher fiyatında bu ağaçlar. Toplam 27 milyon liralık alım yapmışlar üstüne 5 milyon liralık daha alım yapmışlar. Bunlarla ilgili bilgileri de paylaşacağız. Sizlerin cebinden başka ülkelere bu paralar gitmeseydi bugün Ankara’da başka bir yaşam olurdu.

MELİH GÖKÇEK DÖNEMİNDE 2 MİLYAR 42 MİLYONLUK LİRAYA YAPILAN İŞ YAVAŞ DÖNEMİNDE 180-200 MİLYON LİRAYA YAPILACAK… PEKİ ARADAKİ MİLYARLAR NEREDE?

Mansur Yavaş adaylık sürecinde “Şeffaf Belediyecilik Anlayışı” adlı protokolü imzaladı ve belediye başkanlığı boyunca bu profilden çıkmayacağının sözünü vermişti. Bu anlayış çerçevesinde geçen hafta Belediyeye bağlı ANFA Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği yeşil alan bakım ve onarım ihalesini hem Youtube hem de ANFA’nın sitesinden canlı yayınladı. Bu ihalelere önceden sayılır firma katılıyordu 10-20-30 belki 40. Son ihaleye tam 1662 firma katıldı. ilk gün bedellerde, bugüne kadar görüşmemiş şekilde, yüzde 60'ın üzerinde kırımlar yaşandı. Şimdi olayın ayrıntılı kısmını Mansur Yavaş’ın ağzından yazıyorum.

“2016-2017 yılında bizim bu hafta yaptığımız ihalenin bedeli 2 yıllık 2 milyar 42 milyon liraya yapılmış. Eski parayla 2 katrilyon 42 trilyon. Daha sonra aynı miktar aynı arazi Mustafa Tuna döneminde 400 milyon liraya yapılmış. Biz bu ihaleye bütün firmaların girmesini sağladık 1662 firma. Yüzde 55’li, 60’lı, 70’li kırımlar yaşandı. Biz her ihtimale karşı tedbirlerimizi de aldık başkasının 2 yıllık süreç içinde 2 katrilyona yaptığını biz yıllık 180-200 milyon liraya yapacağız. Bütün ihaleler açık ve şeffaf olmaya devam edecek”

200 MİLYON LİRAYA KULLANILMAYAN STADYUM

Şimdi bir de başka bir iddia var. Ankaragücü ve Gençlerbirliği kulüpleri ve taraftarı yıllarca belediyeden yeni ve kullanışlı bir saha istedi. 19 Mayıs’a gidenler bilir. Gerçekten tuvaletleri, koltukları, sahası, otoparkı yani stattan bekleyeceğiniz her şey çok kötü bir haldeydi. Bunun için çok savaş verildi Başkent Ankara’ya kullanışlı bir saha yapılsın diye.

Ankara’ya aslında bir stadyum yapılmış. Esenboğa havalimanına giderken doğru dürüst hiç kullanılmayan bir saha 200 milyon liraya yapılmış. Bahsettiğim rakamlar 5-10 milyon liralar değil. Ankaralının parası yıllarca çöpe atılmış. İnsan içinden istemez soruyor. Bunları yapanlar yargılanacak mı diye?

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berkay Bigeç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?