Reklamı Kapat

Bir Nesle Gençlik Borcunuz Var Beyler...

Türkiye’de klasikler arasına girmiş meşhur bir söz vardır; “Üniversiteye gir, kapağı oraya bi at gerisi gelir”. Yok işte gelmez artık, Türkiye’de üniversiteye kapak atmak 4 sene sonra potansiyel bir işsiz olmanın garantisi. Diploma gerçekten bir kağıt parçasından ileri gitmiyor. Böyle giderse gitmez de.

Bu yazıyı okuyan orta yaş üstü ağabeylerim ve ablalarım belki içten içe söylenecek bana “ Gençlerde sadece geziyor sanki doğru düzgün çalışıyorlar” diye. Büyüklerime şunu söylemek istiyorum;  Sevgili büyüklerim gezmek çok zor artık. Geçen ay 3 liraya çay içtiğim yerdeki çayın fiyatı 5 lira olmuş..

HER ŞEHİRE ÜNİVERSİTE AÇMAK EĞİTİMİ KALİTE KATMAZ

“Eee sen de başka yere git, 1 liraya da çay veren yerler var”. Başka bir yere gitmek zorunda olan neden benim? Ülkenin ekonomisini bu hale getirenler neden başka yere gitmiyor. Mesela ekonomi bu haldeyken neden lüks yaşamlarından hiçbiri ödün vermiyor?  Suçlu neden hep gençler? Her şehirde üniversite var aklınıza gelebilecek bir sürü bölüm ve her yıl mezun olan binlerce insan… Üniversiteler açıldı da hiç düşünüldü mü acaba “Ya biz bu kadar üniversite açtık ama bu çocuklar nasıl iş bulacak?” diye.

Duruma bakılırsa düşünülmemiş. Sayılı meslekler vardı doktor, avukat, mühendis vs vs. Tıp okuyanları dışarıda tutarsak diğer mesleklerde de iş bulamıyorsunuz. Hukuk bitiren arkadaşlarım var 2.020 lira asgari maaşla başlıyorlar o da 1 yıllık stajları bittikten sonra.  Bu da mı gençliğin suçu? Bir nesle gençlik borcunuz var beyler…

HERKESE İŞ VERDİNİZ DE BİR BU ÜLKENİN GERÇEK EVLATLARINA İŞ VERMEDİNİZ

Geçtiğimiz günlerde küçük bir kız “ Almanya’ya gitmek istiyorum belki Alman vatandaşı olurum” dedi. Her konuda tespit yapanlar buna da atladı. Küçük kız vatan millet sevgisi ile yetişmemiş. Ülkenin kıymetini bilmemiş falan filan. Fetöcülere iş verdiniz, yandaşa iş verdiniz, torpili olana iş verdiniz, dayısı, amcası iş olana iş verdiniz, soyadı “Kaya” olan bir ailenin tümüne iş verdiniz, menzilcilere iş verdiniz, Suriyelilere iş verdiniz. Bize iş vermediniz. Çalışan hayali olan ülkeye faydalı olmak isteyene iş vermediniz. Bir neslin gençliğini çaldınız beyler. Hak çaldınız, yaş çaldınız. Belki çalınan para yerine geri konursa bir anlamı olur. Peki çaldığınız yılları nasıl yerine koyacaksınız? Gece yastığa başınızı nasıl koydunuz? Hiç düşünmediniz mi bütün tanıdıklarıma iş verdim de elin oğlu/kızı ne yapar diye. Sorumlusu sizsiniz beyler.

GECE KAFANIZI YASTIĞA NASIL RAHAT KOYUYORSUNUZ?

Bir gün devran dönecek belki, yaşattıklarınızı yaşayacaksınız ama yılları heba olan gençler ne olacak? Klavyenin tuşlarını kıracakmış gibi yazıyorum, doluyum. Etrafımı düşünüyorum, mezun olup bütün günlerini iş aramakla geçinen arkadaşlarımı düşünüyorum.  Hiç tanımadığım Mehmet’i düşünüyorum, Ayşe’yi düşünüyorum. Bir hayalle lise, üniversite yıllarında dirsek çürütüp hayalleri ellerinden çalınan abilerimi kardeşlerimi düşünüyorum. İş bulamadığı için anne babaları düşünüyorum gelecekte büyüyecek çocukların sizlere bakışını düşünüyorum. İşin içinden çıkamıyorum.

BU ÜLKE SİZİN DEĞİL, BİZİM!

Seçimlerin üstünden aylar geçti. Hala kriz devam ediyor. Yazık ediyorsunuz, etmeyin. Başka dertlerimiz var. Onlara odaklanın. Çeşme akarken kovaları doldurdunuz ama artık yeter. Bu ülke belli bir kesmin ülkesi değil. Bu ülke bizim, gençlerin. Gün gelecek sizden hesap soracak gençlerin.

Benim çok canım sıkılıyor, ben geleceği düşünüyorum geleceği düşünüyorum, siz ülkeyi yönetiyorsunuz bir saat sonrasını düşünemiyorsunuz… Artık yeter koltuğu değil, cüzdanları değil. Bu ülkenin evlatlarını düşünün…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berkay Bigeç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?