Reklamı Kapat

Ypg 29 Ekim 2014 Cumhuriyet Bayramı'nda "Kobani'ye" girmişti

Bence Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen bu günde terör örgütlerinin kutsal toprakları çiğneyerek kendi dünyalarındaki özerk bölge hayallerine Türk Askerinin koridorundan geçmelerinin seneyi devriyesinde TSK, ülkemize siyasi otoritenin ister yanlıştan dönmesini sağlamak deyin, ister yanılgısının telafisi deyin ama sonucunda güzel bir hediye verecektir.

 

Türkiye, Amerika’nın talebi üzerine izin verdiği Peşmergeler'in Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak, Kobani'ye geçişi nedeniyle oluşan terör yuvalanmalı neticesinde büyük sıkıntılar çekti.

Peşmerge geçişi sırasında yaşanan görüntüler ve bunun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na denk gelmesi Türkiye'de Kürt Sorunu açısından ulus-devlet tepkilerini ateşledi.

"Erbil'den karayoluyla Türkiye'de Habur Sınır Kapısı'na ulaşan 80 araçlık Peşmerge konvoyu 29 Ekim 2014 tarihinde sabah 6 civarında sınırı geçmişti.

Şırnak'ın Silopi ve Cizre, Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri ardından Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi olarak belirlenmiş yol güzergahı boyunca Peşmerge'nin geçişi, Kürtler açısından "varlık gösterme ve birleşme" mesajı nitelediğinde taraftarları tarafından şenlik alanına çevrilmiş, yer yer Türk askerine kaba davranışlar sergilenmesine, dönemin akamete uğramaması için göz yumulmuştu.

Habur'dan itibaren Cizre ilçesi girişinde ellerinde PKK paçavralarıyla birlikte Peşmergeler'i karşılayan yerel halkın sevgi gösterileri konvoyun ilerlediği tüm noktalarda devam etti.

Irak'ın kuzeyindeki Kürt Özerk Bölgesi'nin silahlı gücü olan ancak Irak Anayasası uyarınca "iç güvenlikten sorumlu" Peşmergeler'in, Kobani'ye savaşa gitmesi Türkiye'de yeni bir siyasi tartışmanın fitilini ateşlerken aradan geçen 5 senede bölgenin demografik yapısının 1965 Baas partisi Arap Köprüsü ile örtüşen yapıya bürünek Ayn-el Arab olarak tanınacağı günler yakındır ve  en büyük psikolojik katkının da bir Cumhuriyet Bayramında yapılan hatanın yine bir Cumhuriyet Bayramında telafi edileceğini ön görüyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdem Yeşer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Türkiyem TV, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 220 00 44
Reklam bilgi

Anket Önümüzdeki süreçte herhangi bir erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?