Ukrayna Seçimleri

“UKRAYNA SEÇİMLERİ, TİMOŞENKO KAZANIRSA KIRIM’IN GELECEĞİ TEHLİKEDE!”

Her seçim her devletin en önemli seçimi olur genellikle, bu algı sadece Türkiye için değil dünyadaki bütün ülkeler için aynı şekilde. 31 Mart’ta Türkiye’deki yerel seçimlerle aynı gün Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidecek. Ukrayna’daki seçimler de aynı Türkiye gibi önce toplu yarış daha sonra ikili adaya düşecek. Yani ilk turda %50’yi bulan olmazsa ki yapılan anketlerde böyle bir şey olması beklenmiyor. Ukrayna’nın seçimleri ikinci turda belli olacak. İkinci turun tarihi ise 21 Nisan’da.

Mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 2014’te devrik lider Rus yanlısı Yanukoviç’in yerine gelmişti. Kriz döneminde seçilen Batı yanlısı Poroşenko’nun bu seçimde kaybedeceği söyleniyor anketler bu yönde.

2014 yılında Ukrayna’da “Maidan” olayları yaşanmıştı. Kolluk kuvvetleriyle Ukrayna halkının karşı karşıya geldiği olaylarda çok sayıda Ukraynalı hayatını kaybetmiş, çeşitli ülkelerden Yanukoviç aleyhinde açıklamalar gelmişti. Böyle bir krizin ardından, seçimlerde ülkenin yönetimini Poroşenko’ya emanet etti.

VATANDAŞIN POROŞENKO’DAN BEKLENTİLERİ NEYDİ?

Öncelikle Poroşenko’nun seçilmesinin en büyük nedenlerinden birisi Poroşenko’nun Avrupa yanlısı bir düşünceye sahip olması. Yıllarca kapalı kutuda yaşayan Ukrayna halkı Poroşenko’yla birlikte Avrupa ve Amerika’ya entegre olacağını düşündü. Bu dediğimiz kısmen oldu aslında. Geçtiğimiz Temmuz ayında Avrupa Birliği ülkeleri ile Ukrayna arasındaki vizeler kaldırıldı fakat bu hamle Ukrayna halkını tatmin etmedi. Tatmin olmama sebeplerinden birisi Ukrayna’nın ekonomik durumu. 2019 yılının ocak ayındaki kanunla birlikte Ukrayna’da asgari ücret 4.173 grivnaya çıktı. 4.173 grivna, 136 Avro, 153 dolar ve yaklaşık 820  Türk lirasına takabül ediyor. Yani Ukrayna halkı için vize serbest oldu fakat halk Avrupa’ya gidemedi.

UKRAYNA’DA SEÇİMLER

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk önce 89 aday başvuru yaptı. Daha sonra yapılan düzenlemelerle bu sayı 24’e düştü. 24 aday içinden de seçim iki aday arasında geçecek gibi görünüyor. Birincisi mevcut Cumhurbaşkanı Poroşenko ve diğer aday ise Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko.

Birçok anket yapılıyor, yapılan anketlerden bir tanesinin sonuçları şöyle; Poroşenko 15-20 bandında, Timoşenko ise 20-25 bandında oy alıyor. Fakat Ukrayna’da yaşayan kaynakların belirttiğine göre Ukrayna’da seçimler son 1 haftada belli oluyor. Yani bugünden şu kesin kazanır demek biraz uçuk olur.

İKİ ADAYI BİRBİRİNDEN AYIRAN ÖZELLİK NE?

Bir tarafta Poroşenko diğer tarafta ise Timoşenko … Ukrayna toprakları bildiğiniz üzere Rus işgali altında. Hem Kırımhem de Ukrayna’nın doğu bölgesi. Poroşenko seçildiği ilk günden beri Kırım’ı ağzından düşürmüyor. Gittiği her uluslararası toplantıda, verdiği her röportajda Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu vurguluyor. Bu hem Kırım Tatarları hem de Türkiye için olumlu bir durum. Türkiye’nin 300 km yukarısındaki bir yarımadanın Rusya tarafından işgal edilmiş olması Türkiye’nin Karadeniz’deki egemenliği açısından oldukça rahatsız edici bir durum. Ayrıca KırımTatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Poroşenko’nun  safında yer alıyor bu durum bile başlı başına Kırım’ın geleceği için hangi tarafın daha doğru olduğunu anlatan bir durum. Timoşenko dışarıdan Batı yanlısı bir aday olarak gözükse de işin arka planı olayın tam böyle olmadığını gösteriyor.

ÇOK ÖNEMLİ BİR İDDİA

Evet… Timoşenko Batı’ya daha yakın bir aday dedik fakat Timoşenko seçilirse Kırım tamamen Ukrayna’nın elinden gidebilir. Bu ne demek? Timoşenko’nun Rus lider Putin’le bir anlaşma yaptığı söyleniyor. Bu anlaşmanın detayı şöyle…  “Eğer Timoşenko seçilirse Kırım Rusya’ya bırakılacak Rusya’da Ukrayna’nın doğu bölgelerinden çekilecek.” Bu önemli bir iddia. Rusya, Kırım’ı her ne kadar işgal etmiş olsa da uluslararası arenada bu olayı meşrulaştıramıyor. Ama Poroşenko seçimleri kaybederse uluslararası arenada Ukrayna tarafı Kırım hakkında açıklama yapmayarak Putin’in işlerini kolaylaştıracak…

RUSYA, UKRAYNA SEÇİMLERİNE MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Amerika’daki seçimler dâhil Rusya’nın seçimlere müdahale etme arzusunu bilmeyen yoktur, bu konuda bir iddia da Ukrayna’nın mevcut Cumhurbaşkanı Poroşenko’dan geldi. “Rusya’nın dezenformasyon, sahtekarlık, siber saldırılar aracılığıyla Ukrayna’daki seçim kampanyasına müdahale etmeye planladığı konusunda bilgiler alıyoruz. Merkez Seçim Komisyonu ve özel servislerinin Rusya müdahalesine karşı koyma konusunda ve etkili çalışacağını umuyorum.” ifadeleri kullandı.

Seçimlerin kazanını dediğim gibi şimdiden tahmin etmek çok zor. Konu hakkında elbet “şu kesin bu kesin kazanır” gibi söylemler olacak. Tavsiyem son 1 haftaya kadar bu konudaki yazılanlara itibar gösterilmemesi. Bizler de bekleyip göreceğiz…

Berkay BİGEÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berkay Bigeç - Mesaj GönderYorum yazarak Türkiyem TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiyem TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (537) 010 45 51
Reklam bilgi

Anket Sizce Spor Toto Süper Lig 2019 Şampiyonu Kim Olacak?