Letonya 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü vesilesiyle kabul edilen kararda, bir dizi tarihi kaynakta Sovyet yönetiminin kasıtlı olarak Sovyetler Birliği ve işgal ettiği topraklarda yaşayan halkı ve etnik grupları kovuşturduğu, onlara soykırım yaptığını ve bu halkların arasında Kırım Tatar halkının da yer aldığı kaydedilirken, “Kırım Tatarlarını vatanlarının dışına itmek, Kırım Tatarlarını etnik bir grup olarak yok etmek ve onlara ait tarihi, kültürel ve sosyal miraslarını Kırım yarımadasına yok etmek için.” denildi.

“TARİHİN TEKRARLANABİLECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELER DUYUYORUZ”

QHA'nın aktardığına göre geçen kararda, Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve işgal edilen yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskılar kınandı. Letonya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Rihards Kols kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Rus vatandaşlığını almayı ve Kırım’ın Rus işgalinin kabulünü reddeden Kırım Tatarları ayrımcılığa uğruyor. Eğitim ve tıbbi hizmetleri alma hakları ihlal ediliyor. Ana dillerini, kültür ve adetlerini yaşatmaları engelleniyor. Kırım Tatarlarının 75. yıl içinde ikinci kez kovuşturulduğu ve baskılara uğradığı kabul edilemez. Tarihin tekrarlanabileceği konusunda endişeler duyuyoruz.”

Kaynak: QHA

- Türkiyem TV, Türk Dünyasi bölümünde yayınlandı
https://www.turkiyemtv.com.tr/haber/2498672/letonya-1944-kirim-tatar-surgununu-soykirim-olarak-tanidi