İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'dan Kaftancıoğlu mesajı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun açıklamaları şöyle;

“MESELE HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ”

“Mevkidaşım Sayın Canan Kaftancıoğlu'nun yedi yıl önce yaptığı yargılamaya konu paylaşımlarını tasvip etmemiz, hemfikir olmamız mümkün olmamakla birlikte, bu mesajların İstanbul'un kazanılmasının ardından gündeme getirilmesi, meselenin hukuki değil, siyasi olduğunu göstermektedir.

Ayrıca 21. yüzyıl Türkiye'sinde, insanların sadece fikir ve düşüncelerinden dolayı yargılanıp cezalandırılmaları; insan hakları ve düşünce özgürlüğünün arzu edilen seviyeye ulaşmasının önündeki en büyük engeldir.”

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise Kaftancıoğlu için şunları demişti.

"GÜN GELİR HUKUK HERKESE LAZIM OLUR"

"Düşüncelerine katılmıyorum. Ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar savunurum." - Voltaire Yasama-Yürütme-Yargı'nın güçler ayrılığını koruyamazsak, aynı bugünkü gibi hukuk siyasetin sopası olur. Ama o sopayı tutanlar unutmasın ki; gün gelir hukuk herkese lazım olur" 

NE OLMUŞTU?

Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından 7 yıl önce yaptığı paylaşımlar yüzünden hapis cezasına mahkum edildi. Kaftancıoğlu'na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu karar onanırsa cezaevine girecek. Kararı değerlendiren Kaftancıoğlu adliye önünde yaptığı açıklamada "Kararlar saray odalarında alınıyor. Bu dava İstanbul’u, İstanbul halkına kazandıranları cezalandırma davasıydı. Bu karar İstanbul halkını cezalandırmaktır. Vesayet sistemi bitene kadar susmayacağız" dedi. Öte yandan Kaftancıoğlu'nun bir önceki duruşmada okuduğu şiir ceza indirimi uygulanmamasına gerekçe gösterildi.

- Türkiyem TV, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.turkiyemtv.com.tr/haber/3035640/iyi-parti-istanbul-il-baskani-bugra-kavuncudan-kaftancioglu-mesaji