Uygur Türklerine zulmün görüntüleri

Doğu Türkistan'daki Korla şehri tren istasyonunu gösteren kayıtta başları traşlı, tek tip kıyafet giydirilmiş, ayakları zincirli, elleri kelepçeli ve gözleri bağlı mahkumlar, önce yerde otururken görülüyor. Başlarında çok sayıda Çin polisinin beklediği tutuklular daha sonra askeri disiplin içinde bilinmeyen bir yere götürülüyor. 

ABD'nin 11 Eylül saldırısının ardından kurulan Guantanamo cezaevini akıllara getiren görüntüleri inceleyen bir Avrupa güvenlik kaynağı Sky News'e "Yüzlerce gözü kapalı ve zincirlenmiş tutukluyu gösteren görüntülerin gerçek olduğunu" söyledi. Kaynak, "Görüntüleri inceledik ve orijinal olduğuna inanıyoruz. 600 kadar kelepçeli mahkum taşınıyor; başları traşlı, gözleri kapalı ve elleri arkalarından bağlı. Bu, Çinlilerin tutukluları taşıma şeklinin tipik bir örneği. Mahkumların Uygur Müslümanları olduğunu düşünüyoruz” dedi. Mahkum sevkiyatını haberleştiren Özgür Asya Radyosu (RAF) ise Uygurların Çin’in iç bölgelerine götürüldüğünü duyurdu.

arar'da yer alan habere göre Doğu Türkistan'daki gelişmeleri yakından takip eden bir uzman ise videoda mahkumlara giydirilen yeleklerin Kaşgar'daki bir toplama kampında kullanıldığını söyledi. 

Öte yandan binlerce mahkumun nereye sevk edildiği bilinmezken, ülkenin iç kesimlerine gönderildikleri iddia edildi. Bu ihtimal Çin'in Doğu Türkistan'ı boşaltma politikasını akıllara getirdi. İddialara göre, Çin'in Doğu Türkistan'da nüfusu 7 milyona indirme politikası izlediği ve dünya kamuoyunda tepkilere neden olan kampların da başka bölgelere taşınma ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor.

BM GÜNDEMİNE GELEBİLİR

Çin, iddia edilen gözaltı yerlerinin eğitim ve beceri geliştirmeyi amaçlayan "mesleki" merkezler olduğu konusunda ısrar ediyor. Dünya liderlerini ağırlayacak New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Doğu Türkistan konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

Beş insan hakları örgütü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e mektup yazarak Çin hükümetinin Doğu Türkistan'da bir milyondan fazla Müslüman'ı tutuklamasını kınamış ve hükümetin gözaltı kamplarını derhal kapatması için girişimde bulunulmasını istemişti. 

- Türkiyem TV, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.turkiyemtv.com.tr/haber/3160664/uygur-turklerine-zulmun-goruntuleri